- Na kocykach widzimy przede wszystkim dzieci. Koncentrujemy się na maluchach w wieku od 4 do 12 lat. Jeśli jednak przyjdą starsze, mamy dla nich piłki, mogą grać na boisku w nogę albo w piłkarzyki – powiedziała Joanna Mitak, organizatorka imprezy. - Zapraszamy też rodziców. Chcemy im pokazać, że dzieci można zaangażować w ciekawe zajęcia także w wakacje.
Na pierwszym spotkaniu organizatorzy przygotowali niespodziankę. Przewodnik turystyczny, pani Alina Osieniecka opowiadała legendy o Radomiu oraz o tym co skłoniło ją do uczestnictwa w projekcie "kocykowe miasteczko". - Dlaczego to robię? Nie ma na to prostej odpowiedzi. Jest to wewnętrzna potrzeba. Chęć wypełnienia czasu sobie i innym. Chcę przekazać swoją wiedzę o mieście i nie tylko. Ważna jest także chęć niesienia pomocy – opowiada o swojej przygodzie z projektem pani Alina. I dodaje, że brakuje jej w wydawniczej ofercie folderów promocyjnych o historii miasta. Przystępnych, z obrazkami, rymowanych, na wzór wspominanych przez nią z nostalgią, wydawanych w przeszłości przewodników dla dzieci. - Widzę tu role miasta. Ono powinno zadbać o edukacje dzieci na ten temat - podpowiada pani Alina.
Poza imprezami organizowanymi przez dzielnicowe świetlice, „Kocykowe miasteczko” to chyba jedyna taka propozycja dla najmłodszych w mieście. Organizatorzy będą w czasie tegorocznych wakacji na czterech osiedlach socjalnych: Marii Gaji, Mroza, na ul. Odlewniczej na Potkanowie oraz na Wernera. Organizatorzy starają się zaprosić „na kocyk” różne osoby znaczące, na przykład radnych. W trakcie zabawy z dziećmi mogą oni jednocześnie zapoznać się z problemami lokalnej społeczności.
Projekt realizowany jest bez zewnętrznych nakładów finansowych. „Kocykowe miasteczko” odbywa się dzięki pracy Organizatorów Społeczności Lokalnej, wolontariuszom oraz wsparciu sponsorów. - Na przykład dzisiaj napoje chłodzące zawdzięczamy firmie Mirax z Radomia. Dzieci maja do wyboru różne smaki kolorowych wód. W taki upalny dzień jak dziś to nie bez znaczenia. Jesteśmy szczerze wdzięczni wszystkim sponsorom – informuje organizatorka Joanna Mitak.
Jutro pani Alina poprowadzi wycieczkę śladami Radomia. Wezmą w niej udział dzieci, które systematycznie spotykają się na kocykach. - Jest już zintegrowana grupa maluchów, w różnym wieku, ale dołączają też nowe, zawierają przyjaźnie, wspólnie dobrze się bawią – opowiada przewodniczka po Radomiu, dziś czytająca dzieciom miejskie opowieści.
W roku 2014 organizatorzy „Kocykowego miasteczka”, czyli Organizatorzy Społeczności Lokalnej oraz Mieski Ośrodek Pomocy Społecznej w Radomiu otrzymali wyróżnienie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W planach wycieczka dla dzieci na Wojskowe Lotnisko w Radomiu.