Niebieskie Skrzyneczki Zdrowia Psychicznego „Fale wsparcia. Niesiemy pomoc innym” to kolejna inicjatywa Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Tym razem młodzi radni chcą zwrócić uwagę na problemy psychiczne, z którymi coraz częściej borykają się dzieci i nastolatkowie. Dzięki niebieskim skrzyneczkom uczniowie będą mogli m.in. anonimowo zwrócić się o pomoc. - Niebieskie skrzyneczki to przede wszystkim bezpieczne miejsce dla uczniów w szkole. Mogą oni wrzucać do nich swoje problemy, z którymi zmagają się na co dzień, ale nie tylko. Skrzyneczki posłużą również do zgłaszania niebezpiecznych sytuacji, których uczniowie mogą być świadkami, np. przemocy ze strony rówieśników - wyjaśnia Marcelina Maciąg, przewodnicząca Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego i pomysłodawczyni akcji.
Głównym celem akcji jest przede wszystkim zwrócenie większej uwagi na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Statystyki są niestety zatrważające. Według danych Głównej Komendy Policji, w ubiegłym roku w naszym kraju ponad 2 tys. młodych ludzi podjęło próbę samobójczą, z czego blisko 150 zakończyło się tragicznie. Jak wskazują dane w raporcie Rzecznika Praw Dziecka z 2023 roku, skala myśli i zachowań samobójczych wśród młodych osób jest alarmująco wysoka. Wynika z nich, że co trzeci uczeń zna średnio aż trzy niepełnoletnie osoby, które tylko w ciągu ostatniego miesiąca miały myśli samobójcze. Według badań przeprowadzonych przez Fundację Adamed, na depresję cierpi aż 2 proc. dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Natomiast aż 22 proc. aktywnie się okalecza. - To oznacza, że kryzys zdrowia psychicznego wśród młodzieży z każdym dniem coraz bardziej się pogłębia, a my nie chcemy być obojętni i chcemy reagować - podkreśla przewodnicząca.
Niebieskie skrzyneczki trafiły już do ponad 70 szkół na Mazowszu, co oznacza, że już w przyszłym roku szkolnym będą one do dyspozycji ponad 40 tys. uczniów. - To naprawdę fantastyczne, że inicjatywę przejęła młodzież, bo to właśnie oni wiedzą najlepiej, czego potrzebują. Niestety dostrzegamy problem coraz większej skali samobójstw. To świadczy o tym, że my jako dorośli i jako instytucje, musimy interweniować. Musimy także dać młodym przestrzeń do swobodnego dialogu - mówi Anna Brzezińska, członkini zarządu sejmiku województwa mazowieckiego.
Inicjatywa młodych radnych uzyskała wsparcie nie tylko ze strony dorosłego sejmiku województwa mazowieckiego, ale także ze strony rządu. - Jest przychylność i jest zaangażowanie, dlatego działamy dalej i idziemy do przodu. To przede wszystkim młodzi ludzie są najbardziej świadomi problemów, z którymi boryka się ich pokolenie - wyjaśnia Paulina Piechna-Więckiewicz, wiceministra edukacji narodowej.
Niebieskie skrzyneczki znalazły się na razie tylko w 72 mazowieckich szkołach, jednak jak zapowiadają radni młodzieżowego sejmiku, w planach jest rozpowszechnienie akcji – tak, aby niebieskie skrzyneczki, których symbolem jest delfin, znalazły się również w podstawówkach w całej Polsce.