Miasto Kazimierzowskie potrzebuje ożywienia gospodarczego – wynika z analiz. Radom stara się więc o 2,5 mln zł w konkursie „Modelowa rewitalizacja miast”.
„Modelowa rewitalizacja miast” to, przypomnijmy, dwuetapowy konkurs ogłoszony w ubiegłym roku przez ówczesne Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego, a adresowany do samorządów. Jego celem jest wsparcie zainteresowanych miast w procesie opracowywania programów rewitalizacji i modelowych działań w zakresie rewitalizacji. Dokumenty te mają traktować rewitalizację jako proces kompleksowy, uwzględniający nie tylko infrastrukturę, ale także gospodarkę i społeczność zamieszkującą dany obszar. Do pierwszego etapu przystąpiło 240 samorządów. Komisja konkursowa wybrała spośród nich 57 pomysłów. Wśród miast, które zakwalifikowały się do drugiego etapu, znalazł się Radom z pomysłem na rewitalizację Miasta Kazimierzowskiego. Został oceniony bardzo wysoko, bo na siódmym miejscu.
Do końca stycznia samorządy miały czas na dopracowanie swojego pomysłu – przekształcenie go w konkretny projekt działań rewitalizacyjnych. Radom wniosek w Ministerstwie Rozwoju złożył w poniedziałek.
- Z przeprowadzonych przez nas w ciągu tych kilkunastu tygodni analiz wynika, że Miastu Kazimierzowskiego najbardziej potrzebne jest ożywienie gospodarcze. Postanowiliśmy się więc skupić na przeciwdziałaniu wykluczeniu społeczne czy na działaniach ograniczających bezrobocie – tłumaczy Marzena Kędra-Podlipniak, wicedyrektor wydziału inwestycji ds. rewitalizacji. - Nasz wniosek opiewa na 2,5 mln zł.
W projekcie znalazło się np. skorelowanie kierunków edukacji z potrzebami rynku pracy oraz ścisła współpraca Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej z Powiatowym Urzędem Pracy. - Chcielibyśmy też stworzyć „laboratorium wiedzy”, głównie dla przedsiębiorców, ale także dla właścicieli nieruchomości – mówi Marzena Kędra-Podlipniak. - Byłoby to miejsce, gdzie przedsiębiorca mógłby się dowiedzieć, jak może rozwinąć swoją firmę, jak pozyskać na ten rozwój pieniądze. Właściciel nieruchomości z kolei uzyskałby tutaj informację, skąd wziąć fundusze na remont.
Program miałby ruszyć 1 lipca i potrwać do końca 2018 roku.
Teraz wnioski – pod względem formalnym i merytorycznym – oceniać będzie specjalna komisja konkursowa. Na dofinansowanie może liczyć 20 pomysłów.