W piątek, 11 września Radom odwiedził wojewoda mazowiecki, który przedstawił plan walki z epidemią koronawirusa na jesień, o którym Ministerstwo Zdrowia, informowało już kilka dni temu. Jak mówi Konstanty Radziwiłł wojewoda mazowiecki, dotychczas tylko niewielka liczba placówek była dedykowana pacjentom zakażonym korornawirusem, teraz ma się to zmienić.
- W tej chwili, w związku z tym, że jesteśmy dobrze przygotowani, wiemy znacznie więcej. Wiemy jak ludzie przechodzą tę chorobę. Strategia potrzebna jest żeby system otworzyć bardziej, również na potrzeby innych pacjentów. To jest niezwykle istotne, bo przecież oprócz zakażonych koronawirusem, mamy także bardzo wielu innych pacjentów - mówi Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/jesienna-strategia-walki-z-koronawirusem-konferencja-zdjecia/67247
Według nowej strategii lecznictwo szpitalne zostanie podzielone na trzy poziomy. Na trzecim, najwyższym znajdą szpitale wyspecjalizowane, do których będą trafiać pacjenci z potwierdzonym koronawirusem, wymagający wysokospecjalistycznego leczenia. Placówki te też będą mogły pomóc osobom niezakażonym. W województwie mazowieckim takim szpitalem będzie szpital MSWiA w Warszawie. - Drugim szczeblem w służbie zdrowia, który może się spotykać z pacjentem zakażonym koronawirusem, to są praktycznie rzecz biorąc wszystkie szpitale. Tych szpitali na terenie Mazowsza jest 52. W subregionie radomskim to są w zasadzie wszystkie szpitale powiatowe. One muszą być przygotowane na to, żeby przyjąć pacjenta, który ma objawy sugerujące zakażenie koronawirusem, chociaż nie ma jeszcze potwierdzonego zakażenia - mówi Konstanty Radziwiłł.
To oznacza, że szpitale te – zgodnie z decyzją wojewody- muszą posiadać odpowiednio wyposażone izolatki, w którym pacjent z niepotwierdzonym wynikiem może być leczony.
Strategia zakłada, że do systemu testowania zostaną włączeni również lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. Jeżeli wynik testu będzie ujemny, to pacjent zostanie pod opieką lekarza rodzinnego. Natomiast, jeżeli wynik będzie pozytywny, to taki pacjent zostanie skierowany na tzw. ścieżkę zakaźną.
- Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że odróżnienie zakażonych wirusem COVID-19 od zakażonych innymi wirusami sezonowymi, w szczególności wirusem grypy, jest bardzo trudne. Dlatego podstawowa opieka zdrowotna ma zadanie bardziej, można powiedzieć bardziej normalne, oceniania pacjentów i udzielania im pomocy - mówi wojewoda.
Przypomnijmy, zgodnie z decyzją wojewody mazowieckiego Radomski Szpital Specjalistyczny w Radomiu wróci do normalnego funkcjonowania od 28 września.