Zaprezentowane prace to nie tylko malarstwo olejne Jacka Malczewskiego, ale również kilkudziesięciu innych twórców, m.in. Jana Matejki, Maurycego Gottlieba, Witolda Pruszkowskiego czy Olgi Boznańskiej. Na wystawie obecne są także grafiki, heliograwiury czy kilka rzeźb. Poza pracami polskich artystów udało się sprowadzić pracę niemieckiego malarza Lovisa Korintha ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu czy prace Hansa Thomy, Maksa Klingera czy Franza von Stucka.
- Pokazujemy prace artystów, którzy w jakiś sposób współdzielili tematykę, rozwiązania kompozycyjne, mogli go w jakiś sposób inspirować, tworzyli w tym samym czasie, bądź chwilę przed nim i w ten sposób dawać mu impuls do własnej twórczości - mówi Paulina Szymalak-Bugajska, kierownik działu sztuki Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/wernisaz-wystawy-jacek-malczewski-konteksty-zdjecia/103770
Ekspozycja została podzielona na 20 mniejszych i większych rozdziałów. Punktem wyjścia każdego z nich jest praca wybitnego radomianina, wokół której pojawiają się prace nawiązujące, tworzące tytułowy kontekst. Prace przedstawione na wystawie pochodzą z różnych muzeów narodowych i regionalnych, a także prywatnych zbiorów kolekcjonerów. Zgromadzenie wszystkich obrazów nie było prostym pomysłem. Jak mówili organizatorzy, wymagało dużo czasu i rozmów.
- Sam pomysł kiełkował właściwie od momentu, kiedy skończyłam prace nad "Moją duszą", która premierę miała pięć lat temu i miała związek z rocznicą śmierci patrona. Same prace faktycznie organizacyjne i techniczne to już właściwie od dwóch lat. Zwłaszcza te ostatnie miesiące były bardzo napięte, już ostatnie tygodnie to była ogromna presja - nie tylko dla mnie, ale i dla pracowników muzeum zaangażowanych w budowanie wystawy - tłumaczy Szymalak-Bugajska. - Te obrazy nie widzą światła dziennego, są w części prywatnych kolekcjonerów, a oni się nie chwalą tym. U nas można zobaczyć perełki - dodaje Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
Wystawa "Jacek Malczewski. Konteksty" będzie dostępna dla zwiedzających do 5 stycznia 2025 r.