Projekcją filmu "Gry uliczne" (3czerwca) rozpoczęły się obchody 40. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec '76.
„Gry uliczne” to film opisujący wydarzenia, które miały miejsce rok po proteście robotniczym w Radomiu. Wówczas zaczęła działać jawna opozycja, a Stanisław Pyjas, którego historię poznajemy, był jej działaczem. W ramach pokazu filmu Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu odwiedzili odtwórcy głównych ról: Grażyna Wolszczak, Robert Gonera i Redbad Klijnstra.
Poza częścią artystyczną obchodów w Radomiu odbyła się także międzynarodowa konferencja naukowa zatytułowana "Miasta buntu w imperium sowieckim". Analizą wydarzeń z 25 czerwca 1976 roku i ich konsekwencji
rozpoczął się dzień pierwszy konferencji. M.in. Bogusław Bek
mówił o międzynarodowych echach protestów, dr Konrad Słowiński
o pamięci o proteście radomskich robotników, a dr Szczepan Kowalik
o ks. Romanie Kotlarzu. - więcej o tym pisaliśmy - TUTAJ.
19 czerwca odbyła się 4. edycja Radomskiego Czerwca' 76, który na stałe wpisał się do krajobrazu radomskich imprez biegowych. Półmaraton został wymyślony po to, żeby przypominać o wydarzeniach
z historii Radomia. – Chcemy upamiętniać to co wydarzyło się w naszym
mieście w czerwcu 1976 roku. Pokazać, że Radom był ważnym ośrodkiem
i tutaj wszystko się zaczęło – podkreśla Tadeusz Kraska. ( więcej o półmaratonie przeczytacie - TUTAJ).
Największą publiczność zgromadziło widowisko muzyczne "Radomski Czerwiec Wolności". Na scenie pojawili się m.in. Oddział Zamknięty, Kobranocka, Stanisław Sojka, Kortez, a także zespół Kult na czele z Kazikiem Staszewskim. Na zakończenie koncertu wystąpiła Krystyna Prońko z radomskim chórem gospel w piosence "Obudź się kraju mój". Na scenie poza wokalistami pojawili się także uczestnicy protestów z 1976 roku. To wtedy tłum zaczął skandować "Dziękujemy, dziękujemy!"
WIDOWISKO MUZYCZNE „RADOMSKI CZERWIEC WOLNOŚCI"
Wojciech Pestka wydarzenia 1976 roku uczynił ważnym elementem swojej twórczości. W 2013r. wydał powieść „Powiedzcie swoim”. Jej fragmenty 22 czerwca inscenizowane były na Małej Scenie przez aktorów Teatru Powszechnego w Radomiu.
Czytanie powieści Wojciecha Pestki pt. "Powiedzcie swoim"
Radomki Czerwiec'76 uczcił także Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk". W sali Urzędu Miejskiego odbył się wyjątkowy koncert poświęcony Bohaterom Czerwca'76.
NADANIE NAZWY ALEI SENATORA ZBIGNIEWA ROMASZEWSKIEGO oraz ODSŁONIĘCIE PAMIĄTKOWEJ TABLICY Z OKAZJI 40. ROCZNICY WYDARZEŃ RADOMSKIEGO CZERWCA ‘76
Przypomnijmy także, że w oficjalnych obchodach Czerwca'76 wziął udział prezydent Polski Andrzej Duda, który podkreślał, że w Radomiu zrodziła się Solidarność. Uroczystą mszę prowadził metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Więcej na ten temat - TUTAJ.
Muzyczna droga do wolności cz. I
Muzyczna droga do wolności cz. II
Promocji obchodów 40. rocznicy Radomskiego Czerwca ’76 towarzyszyła ogólnopolska kampania. W całym kraju pojawiło się m.in. sto bilbordów, powstał film dokumentalny o radomskich wydarzeniach z przeznaczeniem do emisji w TVP Kultura oraz wydany został dodatek do jednego z ogólnopolskich dzienników.
Koszt organizacji obchodów Czerwca'76 mamy poznać w przyszłym tygodniu.