Od stycznia 2013 r. prawdopodobnie nie będziemy potrzebowali druku RMUA, ani legitymacji ubezpieczeniowej, by iść do lekarza. To, czy płacimy składki na ubezpieczenie zdrowotne, personel medyczny sprawdzi online. Pacjenci będą musieli tylko podać swój pesel. Sejm podpisał nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Zgodnie z nowymi przepisami, pracownicy przychodni, poradni specjalistycznych czy szpitali będą mogli sprawdzić, czy dany pacjent płaci składki na ubezpieczenie zdrowotne dzięki specjalnemu programowi CWU (Centralny Wykaz Ubezpieczonych). Obecnie dostęp do niego ma NFZ. System ma być połączony z bazami ZUS i KRUS tak, aby baza ubezpieczonych była aktualizowana na bieżąco. Zbudowanie systemu ma kosztować 10 mln zł.
- Zmiana ustawy ma na celu uproszczenie sposobu potwierdzania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej, natomiast nie zmienia sytemu gromadzenia i przepływu informacji o opłaconych składkach na ubezpieczenie zdrowotne - informuje Sylwia Lis, dyrektorka Departamentu Ubezpieczeń Zdrowotnych Ministerstwa Zdrowia. - Wprowadzone zmiany przewidują możliwość elektronicznego potwierdzania przez świadczeniodawcę uprawnień pacjenta na podstawie numeru PESEL, co zwolni go z obowiązku okazywania dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie zdrowotne. W stanach nagłych oraz w przypadku gdy pacjent ze względu na stan zdrowia nie będzie w stanie złożyć oświadczenia, tak jak dotychczas zachowano możliwość późniejszego przedstawienia dokumentu. Osoba, która będzie obsługiwać program CWU nie potrzebuje specjalnego szkolenia. Jej zadaniem będzie tylko wpisanie numeru PESEL pacjenta.
pacjent może przedstawić jeden z dotychczasowych dokumentów potwierdzających prawo do świadczeń, a w razie braku dokumentu – złożyć oświadczenie (za małoletnich oraz osoby nieposiadające pełnej zdolności do czynności prawnych oświadczenie składa przedstawiciel ustawowy bądź opiekun faktyczny lub prawny).
Jeśli jakaś placówka zdrowia nie ma jeszcze komputera i dostępu do internetu, będzie oni musiał ponieść teraz koszt stanowiska komputerowego w rejestracji (w zależności od świadczeniodawcy może to być kilka stanowisk) oraz koszty związane z dostępem do internetu.
Czy radomskie przychodnie są przygotowane na te zmiany? Wydaje się że tak.
- Pracujemy na komputerach już od dawna. Jesteśmy przygotowani na zmiany planowane przez Ministerstwo Zdrowia. Jeśli ta nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wejdzie w życie, to bez problemu przejdziemy na komputerowy system sprawdzania płacenia składek na ubezpieczenie zdrowotne przez pacjentów. Z pewnością łatwiej nam będzie wpisywać numer PESEL, niż żądać od pacjentów RMUA - mówi kierownik przychodni "Śródmieście 3" przy ul. Struga 52 a dr Jerzy Sokołowski.
Przychodnia na Staszica 6/8 w Radomiu również jest wyposażona w komputery.
- Mamy 8 gabinetów i we wszystkich są komputery. Korzystają z nich lekarze podczas swojej pracy. Pielęgniarki także pracują na komputerach. Jeśli będziemy sprawdzać, czy nasi pacjenci płacą składki na ubezpieczenie zdrowotne poprzez wpisywanie numeru PESEL, to z pewnością ułatwi naszą pracę - komentuje pielęgniarka z przychodni "Śródmieście 1".