Największym do tej pory wydarzeniem obchodów było niedzielne widowisko „Radomski czerwiec wolności”, podczas którego wystąpili znakomici polscy artyści: Krystyna Prońko i Stanisław Soyka, Kortez i KęKę, Dżem, Kult z Kazikiem Staszewskim, Oddział Zamknięty i Kobranocka. Koncert poprowadzili Paulina Chylewska i Maciej Orłoś, a transmitowała go Telewizja Polska w Programie 1 i Polonii. Przed telewizorami zasiadło, jak szacuje magistrat, blisko milion osób, a na placu przed gmachem Corazziego i na deptaku zgromadziło się ok. 10 tys. I to oni gromkimi brawami nagrodzili uczestników wydarzeń z 25 czerwca 1976 roku, kiedy ci stanęli na scenie. - Dzię - ku – jemy! Dzię – ku – jemy! - skandował bohaterom sprzed 40 lat wielotysięczny tłum.
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ.
Dziś na dwudniowe obrady zjadą do Radomia członkowie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Natomiast wieczorem czeka nas koncert. W sali koncertowej Urzędu Miejskiego o godz. 19 odbędzie się muzyczne widowsiko "Bohaterom Czerwca 76" w wykonaniu zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".
W piątek (24 czerwca) Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” zaprasza na godz. 16 na projekcję filmu Dominika Jałowińskiego i Piotra Wysockiego „Run free”. O godz. 16.30 zaś odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Arkadiusza Kubisiaka zatytułowanej „Ukarane miasto”. Wystawa będzie czynna do 24 lipca. O godz. 18 warto wybrać się pod siedzibę Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (kiedyś KW PZPR). Zaplanowano tutaj uroczystość nadania alei obok RDLP patrona – został nim Zbigniew Romaszewski, działacz opozycji i Komitetu Obrony Robotników. Na ścianie budynku zostanie odsłonięta poświęcona mu tablica. O godz. 21.30 z kolei na skrzyżowaniu ul. 25 Czerwca i Żeromskiego nastąpi otwarcie ścieżki dydaktycznej „Śladami radomskiego Czerwca '76”, przygotowanej we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Pół godziny później natomiast – uroczyste odsłonięcie muralu, który powstał na dwóch ścianach wieżowca Żeromskiego 74. Miasto przygotowało poza tym pokaz multimedialny.
Sobota jest najważniejszym dniem obchodów. O godz. 13 przy pomniku Radomskiego Czerwca rozpocznie się uroczysta msza święta za uczestników wydarzeń sprzed 40 lat, a także za pomyślność ojczyzny. Przewodniczył jej będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. W uroczystościach wezmą udział władze państwowe z prezydentem Andrzejem Dudą, parlamentarzyści i radni, a także przewodniczący Solidarności Piotr Duda wraz z członkami Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Transmisję przeprowadzi TV Trwam.
O godz. 19 mamy do wyboru dwa wydarzenia – koncert Jana Pietrzaka w Zespole Szkół Muzycznych albo koncert na placu przed Urzędem Miesjkim „Muzyczna droga do wolności”, podczas którego wystąpią Małgorzata Ostrowska, Róże Europy i Tomek Lipiński z zespołem. W trakcie koncertu poznamy też laureata Radomskiej Nagrody Kulturalnej za ubiegły rok. Druga część „Muzycznej drogi do wolności” - w niedzielę o godz. 20. Wystąpi Ray Wilson, który zaprezentuje wybrane kompozycje zespołu Genesis, którego był przez kilka lat frontmanem.
Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.