Impreza zaczyna się 23 maja i potrwa do 27 maja.
Głównym punktem tegorocznego festiwalu będzie uroczyste otwarcie stałej wystawy poświęconej prof. Leszkowi Kołakowskiemu w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Ekspozycję zatytułowano "Gabinet Profesora Leszka Kołakowskiego", bowiem zawiera ona ponad 200 rekwizytów, z których korzystał profesor w swojej pracy. Więcej informacji na temat samej wystawy TUTAJ.
- To jedyna tego typu wystawa na świecie. Jest niezwykle bogata i różnorodna. W otwarciu uczestniczyć będzie córka profesora oraz jego żona - powiedział dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego Adam Zieleziński.
- Wystawa obejmuje prace artystów, którzy zwrócili szczególną uwagę na rolę światła w kontekście abstrakcyjnym i formalnym. Zobaczymy dzieła takich twórców, jak Maciej Bieniasz, Zbigniew Karpiński, Barbara Jonscher, a nawet... Leszek Kołakowski. Po wernisażu Resursa zaprasza wszystkich na wykład dr Moniki Mazur, która przybliży nam rolę światła w życiu i sztuce, odnosząc się do wystawy - powiedziała Elżbieta Gaczkowska z Resursy Obywatelskiej.
Ponadto 26 maja odbędzie się wręczenie Nagrody im. prof. Kołakowskiego i gminy miasta Radomia dla laureatów Ogólnopolskiej Olimpiady Filozoficznej.
- Tuż po rozdaniu nagród laureaci będą dyskutować na temat "Komu potrzebna jest dziś filozofia?", w której oczywiście można uczestniczyć - mówił Marcin Kępa.
Oto szczegółowy plan IV Radomskiego Festiwalu Filozofii im. prof. Leszka Kołakowskiego:
23 maja (środa)
13.00 - debata filozoficzna z udziałem córki profesora Kołakowskiego, Agnieszki Kołakowskiej i prof. Karola Toeplitza na temat "Jest-że dla prawdy przyszłość jaka?"
17.00 - otwarcie wystawy "Gabinet Profesora Leszka Kołakowskiego" w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
18.00 - seans w ramach Klubu Dobrego Filmu w Resursie Obywatelskiej - "Sceny z życia małżeńskiego" w reż. Ingmara Bergmana.
24 maja (czwartek)
12.00 - wykład prof. Karola Toeplitza na temat "Metaforycznego i mitologicznego znaczenia bajek Leszka Kołakowskiego" w Resursie.
17.00 - zakończenie roku ks. Włodzimierza Sedlaka - wystawa "Życie jest światłem. Światło w sztuce współczesnych artystów polskich" oraz wykład dr Moniki Mazur na ten temat.
25 maja (piątek)
16.00 - otwarcie wystawy ilustracji do "Bajek z Królestwa Lajlonii" Leszka Kołakowskiego autorstwa uczniów ze Szkoły Plastycznej im. Jacka Malczewskiego w Radomiu (Resursa).
17.00 - spotkanie z prof. Antonim Liberą w Resursie na temat "Być sobą - co to znaczy? Studium "Ostatniej taśmy"Samuela Becketta".
18.00 - premiera spektaklu "Kuszenie św. Piotra" w wykonaniu Teatru Poszukiwań w reżyserii Włodzimierza Mancewicza (Resursa).
26 maja (sobota)
12.00 - wręczenie Nagrody im. Prof. Kołakowskiego i gminy miasta Radomia dla laureatów Ogólnopolskiej Olimpiady Filozoficznej w Resursie.
17.00 - koncert Romana Kołakowskiego i Krystyny Kozaneckiej pt. "Kołakowski według Kołakowskiego" - pasaż im. Leszka Kołakowskiego w Centrum Słonecznym, w razie niepogody odbędzie się w Resursie.
19.00 - film "Wygnanie z raju" w reżyserii Jerzego Zitzmana, scenariusz Leszek Kołakowski (Resursa).
19.15 - "Kinematograf Filozoficzny" - pokaz najlepszych filmów filozoficznych prezentowanych na Międzynarodowym Festiwalu Filmu Filozoficznego w Krakowie (Resursie).
27 maja (niedziela)
10.00 - "Profesor dzieciom" - czytanie ulubionych bajek młodego Leszka Kołakowskiego, w tym roku aktorzy czytają "Koziołka Matołka" (Teatr Powszechny).
10.00 - "Majówka w Garbatce" - wycieczka śladami prof. Kołakowskiego (odjazd specjalnym pociągiem o nazwie "Kołakowski" o godz. 10.38, powrót o godz. 15.43).
19.00 - "Filozoficzne After Party" w Restauracji Parkowa.
Na wszystkie imprezy (oprócz seansu KDF) wstęp wolny! Zapraszamy!