Polder zalewowy na Potoku Północnym w Radomiu budowany jest między torami linii kolejowej relacji Radom-Warszawa a ul. Olsztyńską. W jego pobliżu będzie przebiegał kolejny odcinek trasy N-S. Widać już jakiego kształtu będzie polder, i gdzie znajdują się niecki. – Trwają prace nad umocnieniem i budowlami piętrzącymi oraz upustowymi. Powierzchnia polderu to mniej więcej 2 hektary. Będzie to polder gromadzący wodę Potoku Północnego zabezpieczający dalsze, niżej położone tereny przed zalaniem – mówi Michał Zdybiewski z Wodociągów Miejskich. – Będzie podobnie jak polder na Cerekwiance gromadził wodę i oddawał ją w porze suchej.
Głównym zadaniem polderu na Potoku Północnym jest gromadzenie wody podczas suszy i przechwytywanie jej w przypadku fali powodziowej. Podobnie jest w przypadku polderu na Cerekwiance, który także został wybudowany w ramach programu Life. Gromadzenie tu wody ma spowodować obniżenie temperatury wokół zalewu, a także zwiększyć wilgotność terenu. Ostatecznie koszt inwestycji to blisko 7 mln zł. Dofinansowanie z Unii wynosi około 2,5 mln zł. – Ten teren zupełnie nie posiadał żadnej infrastruktury, były tu bagna, tereny zupełnie nieużytkowe. Całość tego polderu została wykopana. Dodatkowo zostały jeszcze poniesione koszty z przystosowaniem i wpasowaniem w ten teren, czyli budowa wiaduktu i całej infrastruktury, czyli ścieżek rowerowych i parkingu przy zbiorniku – wyjaśnia Zdybiewski.
Dno niecek i ich brzegi są umacniane specjalną metalową siatka i kamieniami. W przypadku pierwszej niecki ścianę z oknami tworzą umieszczone w metalowych koszach kamienie dolomitowe, które będą oczyszczać wpływającą wodę. Poprawi to jakość wody, a także pozytywnie wpłynie na bioróżnorodność fauny i flory. Od strony torów, pod ścieżką rowerową powstała grobla, która ochroni tory przed ewentualnym podmywaniem; był to jeden z wymogów kolei. W ramach inwestycji powstał także wiadukt dla pieszych, bo przez lata piesi chodzili przez tory.
https://www.cozadzien.pl/radom/polder-gotowy-ma-chronic-przed-zalaniem/82125
Będzie to polder typowo retencyjny, a nie rekreacyjny służący do kąpieli. Wokół zbiornika będzie jednak mała architektura, a w przyszłości także nowe nasadzenia drzew.
Inwestycja ma się zakończyć do końca wakacji.