Niewiele osób wie, czym właściwie jest integracja sensoryczna. Rodzice myślą, że ich dziecko jest po prostu niesforne, ślamazarne, przewrażliwione lub kapryśne. Tymczasem niektóre zachowania i cechy malucha mogą świadczyć o poważnych zaburzeniach.
- Słaba równowaga, problemy z koncentracją, opóźnienia w rozwoju mowy, trudności w uczeniu się i pisaniu mogą świadczyć o zaburzeniach integracji sensorycznej – mówi Milena Derlatka, terapeuta integracji sensorycznej. - Dlatego na przykład kiedy dziecko ma problemy z mówieniem, przeprowadzamy wywiad, czy dziecko w przeszłości prawidłowo ssało, gryzło. Wszystkie te wcześniejsze etapy są bardzo ważne, z czego wielu opiekunów nie zdaje sobie sprawy. Pominięcie jednego może skutkować problemami z mową, dlatego warto w takich przypadkach skonsultować się ze specjalistą - dodaje.
W sobotę 8 grudnia odbędzie się Ogólnopolski Dzień Bezpłatnych
Konsultacji z Zakresu Integracji Sensorycznej. W Radomiu będzie
możliwość skorzystania z bezpłatnych konsultacji w Centrum Terapii
Dzieci i Młodzieży „Akson”. Liczba miejsc jest ograniczona, konieczna
jest rezerwacja telefoniczna: CTDiM "Akson", Radom, ul. Limanowskiego 79, tel. 506 46 26 11, 503 08 08 98.
[gallery id=243 los=1]
Dlaczego w dzisiejszych czasach dzieci coraz częściej mają różne problemy np. z pisaniem, czytaniem, mową itd.?
- Dzisiejsze czasy charakteryzują się tym, że w niepamięć odeszły zabawy niegdyś bardzo popularne, takie jak jak skakanka, gra w gumę, w klasy i wiele innych. Nie zdajemy sobie sprawy, jak wielki wpływ miały one na rozwój młodego człowieka. Kiedyś dzieci wychodziły grać w piłkę na dwór, dzisiaj grają w piłkę przy komputerze. Są niedostymulowane, brakuje im wielu bodźców. Problem stanowi również nadopiekuńczość rodziców, którzy nie pozwalają dzieciom biegać, skakać, wychodzić na dwór samodzielnie jeść. Wyręczają dziecko w wielu rzeczach. Efektem tego wszystkiego mogą być zaburzenia integracji sensorycznej – mówi Milena Derlatka.
Na czym polega terapia? - Terapia przyjmuje formę zabawy, podczas której w odpowiedni sposób wzmacniany lub wyhamowywany jest odbiór niektórych zmysłów. Dzieci chodzą po równoważni, huśtają się, uczą zapachów. Wykonują wiele ćwiczeń pod czujnym okiem specjalisty. Dla dziecka jest to zabawa, zadanie do zrobienia, nie zdaje sobie sprawy, że w ten sposób nadgania swoje deficyty - wyjaśnia Milena Derlatka.
- Terapia integracji sensorycznej to szukanie problemu głęboko, w przeszłości. Czasami przy niektórych warto wrócić do korzeni, sprawdzić czy któryś z etapów rozwoju nie został przeskoczony, ponieważ każdy jest bardzo istotny w rozwoju człowieka. Odpowiednia diagnoza i systematyczne ćwiczenia pozwalają te braki nadrobić - dodaje.