Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ.
W odbywającym się w marcu w Warszawie Forum Samorządowym pod hasłem „Twój los w Twoich rękach” wzięło udział ok. 1,5 tys. samorządowców z całej Polski. Forum zostało zorganizowane przez Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Unię Metropolii Polskich, Związek Województw RP, Związek Powiatów Polskich, Unię Miasteczek Polskich i Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych. W czasie obrad wypracowana została wspólnie Karta Samorządności, którą teraz przyjmują – lub nie – rady gmin, powiatów czy sejmiki wojewódzkie w Polsce.
Karta samorządności to przypomnienie istniejących – także konstytucyjnych - zasad, na których opiera się polski samorząd, zgrupowanych pod siedmioma hasłami: „Mieszkańcy”, „Jednostki samorządu terytorialnego”, „Finanse samorządowe”, „Majątek”, „Organizacja i współdziałanie”, „Granice i terytoria społeczności lokalnych i regionalnych” i „Konsultowanie”. Samorząd terytorialny stanowi fundament demokratycznego państwa. Odbudowa polskiego samorządu, która przyniosła społecznościom lokalnym autonomię i możliwość decydowania o swoim losie, jest najbardziej udaną z polskich reform. Dzięki temu zmieniliśmy Polskę, zyskując przy tym zaufanie większości Polaków, co systematycznie potwierdzają badania opinii publicznej” - czytamy w swoistej preambule do Karty Samorządności. - „Zmiany w ustawach dotyczących podstaw polskiego samorządu, które są obecnie proponowane bez żadnych konsultacji ze strona samorządową, mogą podważyć ustrój państwa”.
Zdaniem autorów Karty „ograniczenie praw wyborczych obywateli, pozbawienie przedstawicieli mieszkańców gmin samodzielności w realizacji zadań publicznych, swobody w gospodarowaniu ich wspólnym majątkiem, wolności we współdziałaniu z innymi jednostkami spowoduje zahamowanie rozwoju lokalnego, zgodnego z oczekiwaniami mieszkańców”. „Odbieranie kompetencji gminom, powiatom i województwom, przekazywanie ich administracji centralnej, oddalonej od obywateli i niepoddanej ich kontroli, to odejście od demokracji. Stanowczo się temu sprzeciwiamy” - piszą samorządowcy.
Kartę, ze Związku Miast Polskich, otrzymali także radomscy radni. Jej przyjęcie zaproponowała na poniedziałkowej (29 maja) sesji Marta Michalska-Wilk z Platformy Obywatelskiej. Za przyjęciem Karty Samorządności głosowało 12 radnych, troje (Katarzyna Wróbel, Kazimierz Staszewski i Dariusz Wójcik, wszyscy z PiS) było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.
- Nie zgadzam się z tym, co tam jest napisane. Mamy tutaj samą politykę i ja się w to nie będę wpisywał, dlatego byłem przeciw – tłumaczył swoją decyzję Wójcik.
Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.