Trwa odbudowa kamienicy Deskurów, którą realizuje firma Betonox Construction z Sopotu. Jaka instytucja znajdzie w kamienicy swoją siedzibę, tego jeszcze ostatecznie nie wiadomo. Pomysłów jest kilka. Od Muzeum Historii Radomia do Międzynarodowego Muzeum Buntu, które uwzględniałoby także historię m.in. Republiki Radomskiej z listopada 1918 roku i Radomskiego Protestu Robotniczego z 1976 roku. Marszałek Mazowsza Adam Struzik zapowiada rozmowy z władzami Radomia o współpracy w tej kwestii.
- Taki mamy pomysł, żeby ta nowożytna historia, zwłaszcza ta związana z wydarzeniami Czerwca’ 76 znalazła się w strukturach jakiejś jednostki kultury miasta. Myśleliśmy tutaj, że ta powierzchnia po obecnie modernizowanej kamienicy Deskurów byłaby takim dobrym miejscem – przyznaje Adam Struzik, marszałek woj. mazowieckiego. - Natomiast my ze swojej strony możemy się zająć tym komponentem historii sprzed 1918 r. Mamy zbiory w Muzeum im. Jacka Malczewskiego, które umożliwiają nam stworzenie tej bardzo ciekawej i imponującej historii Radomia.
Cześć obejmująca okres historii Radomia przed 1918 rokiem, miałaby zostać ulokowana w kamienicach Gąski i Esterki. - Ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły – przyznaje marszałek województwa. Lada moment w tej sprawie mają odbyć się rozmowy z włodarzami miasta.
W obu kamienicach trwa obecnie remont. Prace modernizacyjne i adaptacyjne kosztować będą około 4,5 miliona złotych. Pieniądze pochodzą z budżetu województwa mazowieckiego. Adam Struzik nie wyklucza, że przyszła instytucja zajmująca się się historią Radomia będzie prowadzona wspólnie przez miasto i urząd marszałkowski województwa mazowieckiego.
Ponadto jak poinformował marszałek województwa mazowieckiego, dwie placówki kulturalne staną się samodzielnymi instytucjami. Chodzi bowiem o Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, które jest częścią Muzeum Literatury w Warszawie, i Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, obecnie wchodzące w struktury Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Jak przyznał, prace usamodzielnienia już się rozpoczęły.