Na uroczystości nadania imienia Radomskiego Centrum Onkologii pojawili się: marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, a także posłowie ziemi radomskiej, władze miasta radni oraz uczestnicy radomskiego protestu 1976 r. Na początku uroczystości historyk Przemysław Bednarczyk przedstawił historie robotniczego protestu i jego rolę w procesie przemian ustrojowych w naszym kraju. Później Jan Józef Kasprzyk pełniący obowiązki szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych uhonorował medalami Pro Patria Przemysława Bednarczyka, Stanisława Kowalskiego, Marka Jutkiewicza, Wiesława Wabika, Roberta Wiraszkę i Dorotę Ząbek.
- Stajemy się powoli historią – mówiła podczas uroczystości Dorota Ząbek dyrektor zarządzająca Radomskiego Centrum Onkologii. - Jest to ważna chwila dla nas. Poprzez naszą pracę i zaangażowanie możemy stać się ważni dla naszego miasta. Od kiedy pierwszy raz usłyszeliśmy o propozycji, by nasza placówka przyjęła imię Bohaterów radomskiego czerwca, poczuliśmy ogromne wzruszenie. Tak jak bohaterowie wydarzeń walczyli o wolną Polskę, tak i my każdego dnia podejmujemy walkę o życie i zdrowie każdego pacjenta. To jest ten wspólny mianownik łączący szpital i bohaterów czerwca.
Podczas uroczystości swojego wzruszenia nie kryli uczestnicy wydarzeń radomskich. - Nigdy nie przypuszczaliśmy, że tym imieniem zostanie cokolwiek uhonorowane- mówi Stanisław Kowalski, uczestnik protestu i szef stowarzyszenia Radomski Czerwiec' 76. - Dziś taki piękny szpital, Radomskie Centrum Onkologii otrzymuje imię bohaterów radomskiego czerwca. To jest miejsce gdzie cały personel walczą o ludzi, którzy mają nadzieje, taką jaką my mieliśmy wychodząc na ulice miasta. Oni mają nadzieję na życie, my mieliśmy nadzieję na lepszą Polskę. Można powiedzieć, że połączyła nas nadzieja. Dziś Radomskie Centrum Onkologii stanie się żywym pomnikiem walki o godność i nadzieję na lepsze jutro. Wielki ukłon w stronę szpitala, wielki ukłon w stronę tych, którzy się do tego przyczynili do tej dzisiejszej uroczystości.
Swojej radości nie kryli też włodarze miasta - Cieszę się, że po ubiegłorocznych obchodach 40. rocznicy udało nam się przebić w świadomości Polaków, że europejska droga do wolności rozpoczęła się od buntu robotników w czerwcu 1976 roku w Radomiu– mówił podczas uroczystości prezydent Radosław Witkowski. - Historycy mówią wprost, że nie byłoby takiej Solidarności, nie byłoby takiego sierpnia ’80, gdyby nie radomski czerwiec ’76. Cieszę się, że po raz kolejny możemy uhonorować bohaterów, którzy w czerwcu ’76 nie bali się wystąpić przeciwko władzy komunistycznej. To wyjątkowa chwila, bo Radomskie Centrum Onkologii jest bardzo ważną placówką ochrony zdrowia.
Główne obchody radomskiego czerwca odbędą się w Radomiu już w weekend. W piątek zaplanowano koncert zespołów T. Love i Sztywny Pal Azji. Będzie też piknik historyczny, półmaraton radomskiego czerwca oraz uroczysta Msza Św.
Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.