- Trwa Tydzień Bezpieczeństwa. To zagadnienie dotyczy także bezpieczeństwa nad wodą, bezpieczeństwa poruszania się na motocyklach, samochodami czy rowerem - mówi Arkadiusz Gradowski z Polskiego Stowarzyszenia Poszukiwawczo-Ratowniczego. - Pamiętajmy, że każdy staje się ratownikiem w momencie, gdy udziela pomocy.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/ratownik-w-kazdym-samochodzie-zdjecia/82537
Głównym celem akcji było promowanie wśród uczestników ruchu drogowego umiejętności udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków. Miała ona też poprawić bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, ale też zwrócić uwagę na zachowania kierowców w okolicach przejść dla pieszych. Projekt "Ratownik w każdym samochodzie" jest realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2022 r. - W ciągu tylko kilku godzin rejestracji wykroczeń, stwierdzono, że na tym odcinku drogi, kierujący najczęściej wyprzedzają na przejściach dla pieszych. To bardzo niebezpieczny manewr, który może doprowadzić do tragedii na drodze - mówi podinsp. Stanisław Popiel z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Radomiu. - Apeluję do kierowców, żeby pamiętali, że piesi są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. To oni w starciu z samochodem ponoszą najcięższe obrażenia. Nie zapominajmy o zasadzie zachowania szczególnej ostrożności.
https://dami24.pl/wiadomosci/rozdawali-apteczki-uczyli-pierwszej-pomocy/23893
Policyjny dron rejestrował wykroczenia, a podczas interwencji służb ratownicy wręczali apteczki i udzielali instruktażu pierwszej pomocy. Akcja miała przemówić do wyobraźni wszystkich uczestników ruchu drogowego i zwrócić ich uwagę na konsekwencje nieprzestrzegania przepisów. Oprócz materialnej „pamiątki” ze spotkania ze służbami w postaci apteczki, można było zdobyć cenne umiejętności i odświeżyć wiadomości o zasadach pomocy w razie wypadku. - Podczas udzielania pomocy przede wszystkim dbamy o swoje bezpieczeństwo. Wzywamy pomoc, jeżeli jest taka potrzeba. Udzielamy pomocy i przekazujemy cenne informacje służbom – te które zdobyliśmy w pierwszych chwilach wypadku - podsumowuje Arkadiusz Gradowski.
Podczas prowadzonej przez służby akcji edukacyjnej, w rejonie jednej z najbardziej ruchliwych ulic w Radomiu, funkcjonariusze zarejestrowali 13 wykroczeń. Wśród najczęstszych wyłapanych przez drona znalazły się nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu lub będącemu na przejściu dla pieszych, omijanie pojazdu, który zatrzymał się przy przejściu czy wyprzedzanie na przejściu.
Pomimo, że w tym roku odnotowano spadek ofiar śmiertelnych wypadków drogowych, w porównaniu do roku ubiegłego, to jednak na drogach wciąż jest niebezpiecznie. Do 16 maja na mazowieckich drogach straciło życie 60 osób, z czego 17 to piesi, a osiem to rowerzyści. Pięciu pieszych poniosło śmierć na przejściach dla pieszych.