W tym roku z budżetu miasta na program "In vitro dla Radomia - leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego" zostanie przeznaczone 300 tys. zł. Realizatorem programu jest wyłonione w drodze konkursu Centrum Leczenia Niepłodności Parens z Krakowa, a partnerem Bat-Med z Radomia.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/briefing-poswiecony-realizacji-programu-in-vitro-zdjecia/91929
- Z tą chorobą boryka się coraz więcej par. Niepłodność nie może być powodem do wstydu ani do poczucia winy. To program, który daje parom nadzieję. Jestem dumna, że to na mój wniosek, jeszcze jako radnej, te pieniądze udało się wprowadzić do budżetu. In vitro to ludzie, in vitro to szczęście przyszłych rodziców. Dlatego, w sytuacji gdy polski rząd ten program zlikwidował, jest obowiązkiem miasta, by takie działania prowadzić. Zrobię wszystko, aby pieniądze na ten cel znalazły się w projekcie budżetu na przyszły rok - mówiła Marta Michalska-Wilk, wiceprezydent Radomia.
Uczestnicy programu muszą być mieszkańcami Radomia, rozliczającymi podatek dochodowy za poprzedni rok na terenie gminy. W programie mogą wziąć udział pary. Kobieta powinna mieć między 20 a 40 rokiem życia. - To pary, u których została stwierdzona niepłodność trwająca powyżej 12 miesięcy oraz które przeszły pełną diagnostykę potwierdzoną dokumentacją medyczną. Wśród par mogą być kobiety, u których rozpoznano m.in endometriozę, czynnik jajowodowy oraz były operowane z powodu niedrożności jajowodów i po tych operacjach nie udało im się zajść w ciążę - tłumaczyła Monika Bator-Gregorczyk z kliniki Bat-Med.
Kobiety, które leczyły się, ale nie otrzymały diagnozy przyczyny niepłodności również mogą aplikować do programu. Jednakże, w takim przypadku, pacjentka musi mieć powyżej 35 lat i dostarczyć dokumentację medyczną, potwierdzającą leczenie niepłodności trwające ponad rok - mówiła Monika Bator-Gregorczyk.
Projekt "In vitro dla Radomia" był prowadzony także w ubiegłym roku. Klinika Bat-Med była jedną z pięciu placówek realizujących ten program. - W 2022 r dostaliśmy pozwolenie na przeprowadzenie przez in vitro 10 par. Muszę się pochwalić wielkim szczęściem i radością - za pięć tygodni nasza pierwsza para wyjdzie z dzieckiem na rękach i to właśnie jest sukces tego programu - mówiła Monika Bator-Gregorczyk z kliniki Bat-Med.
https://www.cozadzien.pl/radom/rusza-program-in-vitro-dla-mieszkancow-radomia/84127
Zgodnie z programem polityki zdrowotnej maksymalna kwota dofinansowania dla jednej pary, na przeprowadzenie do dwóch procedur wyniesie 12 tys. zł. Kwalifikacja do programu rozpocznie się 30 maja br.
https://dami24.pl/wiadomosci/rusza-program-in-vitro-dla-radomia/26657
Przypomnijmy, że nadal można skorzystać z bezpłatnego programu diagnostyki i leczenia niepłodności. Pary cierpiące z powodu niepłodności mogą wykonać pełną diagnostykę, zidentyfikować jej przyczyny i wdrożyć odpowiednie leczenie. A to wszystko dzięki projektowi, który zwyciężył w Budżecie Obywatelskim 2023 pn. „Program wspierania zdrowia prokreacyjnego dedykowany dla mieszkańców Radomia”. Program realizuje klinika Bat-Med. Więcej szczegółów poniżej: