Kaziki 2023 rozpoczną się w sobotę, 4 marca. O godz. 12.00 w bazylice św. Kazimierza rozpocznie się msza święta pod przewodnictwem biskupa Marka Solarczyka. Po południu będziemy mogli dowiedzieć się nieco więcej o radomskiej farze.
- O 17.00 w Resursie Obywatelskiej spotkamy się z dr. Łukaszem Zaborowskim, autorem przewodnika "Sanctuarium Praecursorum. Fara Świętego Jana Chrzciciela w Radomiu", który opowiada o radomskiej farze. O 19.00 będzie możliwość zwiedzenia kościoła, a oprowadzi nas właśnie autor przewodnika. Myślę, że nie wszyscy radomianie znają historię fary, a ci, którym wydaje się, że sporo wiedzą, autor udowodni, że zna wiele ciekawostek - zachęca Paweł Puton z Resursy Obywatelskiej.
6 marca rozpoczną się warsztaty dla dzieci szkół podstawowych związane tematycznie ze św. Kazimierzem.
- Są dwa rodzaje warsztatów, które potrwają od 6 do 17 marca. Plastyczne są zatytułowane „Dlaczego jest nam bliski Święty Kazimierz?”, a druga część to warsztaty kaligraficzne „W kajecie św. Kazimierza. Poznajemy pisanie kaligraficzne”. Zapisy drogą elektroniczną poprzez maila, ale można też do nas zadzwonić - tłumaczy Paweł Puton.
Kolejny weekend rozpocznie się od poezji. W piątek, 10 marca o godz. 18.00 rozpocznie się wieczór "Trzy kwadranse z Kazimierzem", który poprowadzi dr Adrian Szary. W sobotę natomiast odbędzie się III Regionalny Zlot Kolekcjonerski.
- To spotkanie pasjonatów historii i miłośników miasta, którzy potrafili zebrać ciekawe kolekcje - dodaje Paweł Puton.
12 marca odbędzie się Bieg Kazików, a po południu w Resursie II Mały Test Wiedzy o Radomiu i prezentacja warsztatów dla dzieci "Walizki edukacyjne Resursy".
- W ramach "Bajkowej niedzieli" odbędzie się spektakl teatralny, a tuż po nim II Mały Test Wiedzy o Radomiu, którym chcemy przemycić najmłodszym dzieje naszego miasta. To będzie quiz z prostymi pytaniami i ciekawymi nagrodami - zaprasza Paweł Puton.
We wtorek, 14 marca o godz. 18.00 rozpocznie się kolejne Retrospotkanie poświęcone Kazimierzowi Paździorowi.
Ciekawą propozycją wydaje się być spotkanie "Wokół herbu Radomia. Dyskusja", które odbędzie się 18 marca o godz. 18.00 w Resursie Obywatelskiej. Poprowadzi je dr Robert Utkowski.
- Kwestia dlaczego chcemy zmienić ten herb, do jakich korzeni sięgamy i dlaczego współczesny herb jest nieodpowiedni - o tym będziemy mogli podyskutować - mówi Puton.
Punktem kulminacyjnym będzie 19 marca. Wtedy odbędzie się X Wielki Test Wiedzy o Radomiu, a następnie wręczenie Nagrody im. św. Kazimierza.
- Nagroda będzie przyznana po raz 15. To wyróżnienie dla osób, które popularyzują historię naszego miasta i promują dziedzictwo kulturowe - tłumaczy.
https://www.cozadzien.pl/radom/kaziki-2023-program/89715