W środę (07.02) odbyło się spotkanie inaugurujące powstanie interdyscyplinarnej sieci współpracy dla nauczycieli, którą Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu tworzy wraz z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Radomiu. Nauczyciele uczestniczący w spotkaniu mieli okazję zdobyć więcej informacji na temat całego projektu, jego zasad, planów oraz sposobów wykorzystania sztuki, zasobów muzealnych i ich naturalnego potencjału w ramach programu nauczania.
- To jest taka specyficzna forma doskonalenia nauczycieli polegająca na tym, że nauczyciele nawzajem się uczą, budują swoje materiały dydaktyczne, nawzajem inspirują się do różnego rodzaju działań i do prowadzenia zajęć w ciekawszy sposób. A współpraca z muzeum jest o tyle atrakcyjna, że daje możliwość funkcjonowania interdyscyplinarnego, czyli nie tylko w obszarze historii, sztuki, ale także w obszarze literatury, nauk przyrodniczych, bo muzeum także ma takie możliwości - mówił nam Łukasz Molenda, zastępca kierownika MSCDN w Radomiu.
https://www.cozadzien.pl/radom/ukazal-sie-drugi-tom-monografii-radomia/98456
Głównym celem sieci jest dostarczenie nauczycielom gotowych scenariuszy lekcji.
- Każdy nauczyciel w jakiś indywidualny sposób dopasowuje wycieczkę do muzeum do programu nauczania i treści, które przekazuje dzieciom, młodzieży. Chcielibyśmy w jakiś sposób to usystematyzować i to jest właśnie główny cel tej sieci - danie nauczycielom, kadrze pedagogicznej gotowych narzędzi, gdzie nie będzie trzeba obmyślać, opisywać tylko to wszystko będzie już przygotowane. Wycieczka do muzeum będzie dopasowana do jakiegoś fragmentu programu nauczania - mówił Mariusz Turczyk, kierownik działu edukacyjnego Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu
Jak powiedziała nam dyrektor liceum "Kochanowskiego", to bardzo ważna inicjatywa.
- Jestem nauczycielem historii, dlatego uważam, że poznawanie historii lokalnej, historii takiej małej ojczyzny jest bardzo istotne dla młodego człowieka. Nauczanie tego przedmiotu polega w głównej mierze na tym, że poznajemy historię kraju, Europy, świata, a ta historia lokalna jest gdzieś troszkę pomijana. Mamy wspaniałe Muzeum Historii Radomia, z którego możemy korzystać i w którym jest bardzo dużo multimediów - mówiła Anna Kołodziejska, dyrektor VI LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. - Nasza pogłębiona wiedza to ciekawsze zajęcia dla naszych uczniów i większe możliwości poznawania lokalnej historii.
Pierwsze spotkanie odbędzie się już 21 lutego w Muzeum Historii Radomia.
https://dami24.pl/wiadomosci/ruszyla-innowacyjna-siec-edukacyjna/28707