- Wystawa stała Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Gąsce i Esterce, czyli Muzeum Historii Radomia prezentuje naszą historię ukazując genealogię, powstanie miasta oraz najważniejsze etapy jego rozwoju. Natomiast monografia uzupełnia tę wiedzę, prezentując sferę badawczą - mówił Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
W październiku ukazał się pierwszy tom monografii Radomia, przedstawiający dzieje naszego miasta do 1795 roku. W środę (07.02) miała miejsce promocja drugiego tomu, który obejmuje lata 1795-1915. Autorami książki są dr hab. Krzysztof Latawiec, pracownik naukowy Instytutu Historii UMCS w Lublinie i dr hab. Sebastian Piątkowski pracownik IPN Oddział w Lublinie Delegatura w Radomiu.
- Ten tom dotyka przeróżnych kwestii związanych z dziejami Radomia w XIX wieku i na początku XX wieku. Od kwestii związanych z Radomiem i jego rolą jako ośrodka administracyjnego, poprzez funkcjonowanie mieszkańców miasta w różnych sferach np. wyznaniowej, gospodarczej, własnościowej. Ale też klęski elementarne, rozwój gospodarczy miasta, czyli przede wszystkim handel, rolnictwo, przemysł, kolej. Monografia dotyka przeróżnych kwestii - mówił dr hab. Krzysztof Latawiec. - Książka jest napisana prostym i dostępnym językiem. Nie jest przeładowana faktami i odsyłaczami naukowymi. Młody czytelnik odnajdzie wiele nowych i ciekawych informacji.
https://www.cozadzien.pl/radom/tak-sie-bawili-seniorzy/98442
Monografię dziejów Radomia finansują wspólnie miasto Radom i samorząd województwa mazowieckiego. Jej wydawcami są OKiSz "Resursa Obywatelska" i Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
- Monografia historii Radomia to niezwykle ważne przedsięwzięcie. Nie możemy mówić o kompleksowej edukacji historycznej, regionalnej bez kompleksowo zebranego materiału od tych najdawniejszych dziejów do najnowszych - mówił Mateusz Tyczyński, wiceprezydent Radomia. - Budujemy coś, co zostawimy po sobie na kolejne dziesiątki lat. To jest niesamowicie ważne, jako taki fundament do budowania świadomości lokalnej i dumy z przywiązania do miejsca.
https://www.cozadzien.pl/radom/z-malczewskiego-znikaja-polscy-monachijczycy/98444
Ostatnie tego typu opracowanie pt. „Radom. Dzieje miasta w XIX i XX w.” powstało w 1985 roku.
- Radom czekał na to 40 lat. Radomianie zasługują na taką historyczną wiedzę, która ma swoje korzenie w badaniach naukowców. Zespół, który tworzy tę monografię świadczy o tym, że to bardzo dobra książka, do której trzeba zajrzeć. Każdy radomianin powinien znać historię swojego miasta - mówił Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego.
Drugi tom monografii "Dzieje Radomia. Tom II. 1795 – 1915" jest już dostępny w kasie muzealnej. Tomy trzeci i czwarty mają powstać do 2026 roku.