1 kwietnia 1945 roku staraniem, przybyłego z Wilna neurologa i psychiatry, dr. Jerzego Borysowicza, przytułek stał się oddziałem psychiatrycznym szpitala miejskiego. Wiekowa świątynia kiepsko sprawdzała się w roli lecznicy, na dodatek zaczęła wzrastać liczba osób zmuszonych korzystać z pomocy psychiatrycznej. Obie te okoliczności wymusiły decyzję o budowie dużego, nowoczesnego szpitala psychiatrycznego. Zdecydowano się go umieścić w Krychnowicach – tuż za granicami Radomia, w gminie Kowala.
Wcześniej wieś nosiła nazwę Ludwinów i była własnością, kolejno, Bukowskich, Potkańskich, Zdziechowskich i Niecieckich. W 1926 roku Ludwik Nieciecki, ostatni właściciel dóbr, podzielił je na trzy części, z których jedna przypadła jego córce – Krystynie. To prawdopodobnie od jej imienia pochodzi nazwa Krychnowice. Na tzw. resztówce – 18 ha gruntów pozostałych po rozparcelowaniu majątku – zaplanowano nie tylko pawilony szpitalne i wszelkie niezbędne lecznicy urządzenia, ale także niewielkie osiedle mieszkaniowe dla personelu medycznego i technicznego. Zdecydowano się zachować w części znajdujący się tam zabytkowy park i wybudowaną w latach 1925-30 dla ostatnich właścicieli, Ekiertów, piękną willę. Zaadaptowano ją na mieszkanie dla pierwszego dyrektora lecznicy.
W 1962 roku Radomskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Miejskiego rozpoczęło budowę. 29 maja 1965, z udziałem najwyższych władz i nowo mianowanego dyrektora - dr Barbary Borzym, uroczyście otwarto pierwszy pawilon Państwowego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych. Lecznica początkowo dysponowała 150 łóżkami i była jedną z największych i najnowocześniejszych placówek tego typu w Polsce. Dwa lata później powstał drugi pawilon, z dwoma oddziałami psychiatrycznymi, a w 1970 roku uruchomiono kolejne pawilony rehabilitacyjne dla przewlekle chorych psychicznie oraz somatyczno-diagnostyczny, w którym urządzono izbę przyjęć. W 1971 otwarty został oddział neurologii i leczenia zaburzeń nerwicowych, a rok później - oddział leczenia odwykowego i przeciwalkoholowego.
2 stycznia 1976, zarządzeniem wojewody radomskiego, utworzono Wojewódzki Zespół Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Krychnowicach. Także wojewoda zdecydował 1 października 1998 o przekształceniu zespołu w Samodzielny Wojewódzki Publiczny Zakład Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Radomiu (Krychnowice od 15 marca 1984 stały się dzielnicą Radomia). Dziś lecznica nosi nazwę Samodzielny Wojewódzki Publiczny Zespół Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej im. dr Barbary Borzym.