Rafał Trzaskowski to jeden z polityków wymienianych w gronie potencjalnych kandydatów w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Co prawda oficjalnie nie zostało to jeszcze zatwierdzone przez zarząd Platformy Obywatelskiej, ale według sondaży obecny prezydent Warszawy jest jednym z głównych faworytów do startu.
Spotkanie w Kamienicy Deskurów w Radomiu rozpoczął od tematu bezpieczeństwa Polski w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.
- Oczywiście każdy z nas, jak się domyślam, ma swoich faworytów. Natomiast to, co najważniejsze to nie popełnić błędu PiS-u, nie popełnić błędu pana prezydenta Dudy, który pamiętacie, że obstawił tylko jednego kandydata, a później, jak wygrał Joe Biden, to postanowił się PiS gremialnie obrazić na werdykt obywateli Stanów Zjednoczonych. Ja byłem w Stanach Zjednoczonych we wrześniu po to, żeby się spotykać zarówno z politykami ze strony demokratycznej, jak i z republikanami. Żeby się spotykać z najważniejszymi ośrodkami analitycznymi. Żeby się również spotykać ze środowiskami uniwersyteckimi po to, żeby rozmawiać przede wszystkim o bezpieczeństwie, rozmawiać o zagrożeniach dla demokracji - mówił Rafał Trzaskowski.
Rafał Trzaskowski przywołał również słowa Joe Bidena i Donalda Trumpa z wizyt w Polsce.
- Prezydent Biden dwukrotnie był w Polsce i mówił o tym, że Stany Zjednoczone będą broniły każdego centymetra tego miejsca, w którym są państwa NATO. Każdego centymetra państwa, które należy do NATO. Natomiast jeżeli chodzi o prezydenta Trumpa, on mówił to, co dla nas bardzo ważne, a mianowicie, że na pewno należy brać odpowiedzialność i pomagać tym, którzy sami inwestują w swoje bezpieczeństwo. I to właśnie dokładnie robimy, bo musimy być gotowi na każdą ewentualność - podkreślił Trzaskowski.
Prezydent Warszawy mówił też o cyberbezpieczeństwie. Zwrócił uwagę, że Polska jest stale atakowana przede wszystkim przez Rosję, która sieje dezinformację. Winą za to obarczył Prawo i Sprawiedliwość.
- Myśmy zawsze się martwili i dalej się martwimy, że sianiem kłamstwa, dezinformacji przede wszystkim zajmują się Rosjanie. Że my musimy być gotowi na to, żeby właśnie walczyć z kłamstwem i z dezinformacją. Niestety, tutaj okazuje się, że cała machina przygotowana do tego, żeby siać teorie spiskowe, kłamstwo i dezinformację była przygotowana przez państwo PiS - powiedział.
Rafał Trzaskowski przywołał również statystyki, dotyczące cyberataków.
- Okazuje się, że w 2023 roku mieliśmy 80 tysięcy ataków na infrastrukturę cybernetyczną państwa. 80 tysięcy ataków w ciągu jednego roku. W tym roku, a przecież rok się jeszcze nie skończył, 88 tysięcy ataków - powiedział.
Jako przykład skutecznej ochrony podał zarządzaną przez siebie Warszawę.
- Zabezpieczamy na przykład ujęcia wody, montujemy dodatkowe kamery po to, żeby odstraszać, żeby każdy, komu przyjdzie do głowy próbować podważać nasze bezpieczeństwo, siać zamęt, a przecież mamy mnóstwo tego typu sygnałów, żeby wiedział, że w razie czego jesteśmy gotowi i że ta infrastruktura krytyczna będzie zapewniona - mówił.
Na spotkaniu w Kamienicy Deskurów nie brakowało pytań od zgromadzonych mieszkańców, a także samorządowców. Jedno z nich dotyczyło służby zdrowia i finansowania leczenia chorób genetycznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
- Rząd Donalda Tuska opracował i dalej pracuje nad specjalną listą chorób rzadkich właśnie po to, żeby zaradzić przynajmniej częściowo temu problemowi. Żeby przygotować tego typu przepisy, które pomogą w refundowaniu leków w takich rzadkich schorzeniach po to, żeby eliminować jak największą liczbę takich sytuacji - odpowiedział Rafał Trzaskowski.
Mieszkańcy pytali także o demografię, wyludnianie się Radomia i jego rolę w przyszłości.
- Doświadczenia samorządowe uczą, że my jesteśmy w stanie się uczyć wzajemnie od siebie, dlatego, że czasami dobre rozwiązania powstają w innych ośrodkach miejskich i my się możemy uczyć. I możemy wymieniać te doświadczenia, żeby właśnie wzmacniać lokalność i wzmacniać tę dumę z tego, że ktoś pochodzi z Radomia, ale również pomagać naszym samorządowcom tworzyć nowe miejsca pracy i warunki do tego, żeby ludzie chcieli zostać tam, gdzie się urodzili czy tam, gdzie mieszkają - powiedział Trzaskowski.
Zdaniem prezydenta Warszawy receptą na to są także inwestycje lokalne.
- My mamy tak naprawdę 12 dużych ośrodków metropolitalnych w Polsce. Unia Metropolii Polskich je zrzesza i mamy również miasta takie jak Radom, które mają olbrzymi potencjał. Ja uważam, że odpowiedź jest jedna. My nie powinniśmy tylko i wyłącznie szukać takich wielkich inwestycji, olbrzymich, które dają nam bardzo dużą satysfakcję i które są potrzebne, ale przede wszystkim skupiać się na tych inwestycjach, które są właśnie realizowane jak najbliżej obywateli w samorządach - dodał.
https://www.cozadzien.pl/radom/radom-gwaltownie-sie-wyludnia/104536
Na koniec spotkania Rafał Trzaskowski zapowiedział kolejne spotkania.
- I jestem przekonany, że będziemy się na pewno coraz częściej spotykać - powiedział.
Przypomnijmy, że wybory prezydenckie prawdopodobnie odbędą się w maju 2025 roku. Platforma Obywatelska swojego kandydata ma przedstawić 7 grudnia.