W środę 27 czerwca w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu odbyła się debata społeczna, w której uczestniczył m.in. Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Radomiu nadkom. Dariusz Szymański oraz Sekretarz Miasta Radomia Michał Michalski, a także Leszek Margas Wicestarosta Radomski.
W spotkaniu udział wzięły również władze samorządowe miasta i gmin, a wśród zaproszonych gości byli także przedstawiciele różnych instytucji, służb mundurowych, które współpracują z radomską policją i w powiecie radomskim działają na rzecz szeroko pojętego bezpieczeństwa.
Wśród zaproszonych gości byli m.in. Monika Wziątek-Kaim, zastępca kierownika Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu, Aneta Niesłuchowska-Paluch, wiceprezes Sądu Rejonowego w Radomiu, Sławomir Figarski, dyrektor wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony w Radomiu, Paweł Dziewit, wójt gminy Gózd, Marcin Gierczak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomiu, Witold Barwicki, zastępca dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Radomiu. Nie zabrakło także przedstawicieli służb mundurowych współpracujących z policją, m.in. zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu st.bryg. Sławomir Podsiadły, Dyrektor Aresztu Śledczego w Radomiu kpt. Andrzej Rodak i jego zastępca mjr Sławomir Życzyński oraz Komendant Straży Miejskiej w Radomiu Edmund Nowocień i jego zastępca Grzegorz Sambor. W debacie wzięli udział także mieszkańcy Radomia.
Debatę rozpoczęło wystąpienie Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Radomiu, który przedstawił stan bezpieczeństwa na terenie miasta oraz efekty pracy radomskich policjantów.
- Podczas debaty naczelnik wydziału prewencji asp.sztab. Krzysztof Jabłonka omówił także nowe narzędzie teleinformatyczne, dzięki któremu każdy z nas może mieć wpływ na swoje bezpieczeństwo - Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Przedstawione zostało krok po kroku dodawanie nowych zgłoszeń na wskazanej mapie. Kolejnym punktem podczas spotkania z mieszkańcami było omówienie aplikacji mobilnej ,,Moja Komenda”, dzięki której w szybki sposób możemy skontaktować się ze swoim dzielnicowym. Aplikacja ta jest całkowicie darmowa i zawiera wszystkie dane teleadresowe każdej jednostki policji – informuje Justyna Leszczyńska z radomskiej policji.
Uczestnicy debaty mieli także okazję za pomocą anonimowej ankiety wyrazić swoje zdanie na temat samego spotkania.
Głównym celem debat jest przede wszystkim poznanie potrzeb i oczekiwań społeczności lokalnej, wymiana informacji o aktualnych zagrożeniach, a także wypracowanie wspólnych metod działania w zakresie poprawy bezpieczeństwa.