A po co nam tak właściwie wkładki ortopedyczne?
Odpowiedzi jest tyle ilu pacjentów. Każdy z nich przychodzi z indywidualnym problemem. Zadaniem fizjoterapeuty jest odpowiednie zdiagnozowanie przyczyny i zaprojektowanie takiej wkładki, aby dalsze funkcjonowanie takiego pacjenta było zdecydowanie lepsze.
„Stopy to fundament ciała” i noszą one nas przez całe życie. A tym samym stanowią kluczowy fragment postawy zarówno w statyce, jak i dynamice. Prawidłowo ustabilizowane stopy gwarantują prawidłowy chód, co ma istotny wpływ na stan stawów kolanowych, biodrowych oraz samego kręgosłupa. Stopa swoją budową i funkcją przystosowana jest do dźwigania i elastycznego przenoszenia ciężaru ciała w czasie chodu, a także amortyzowania wstrząsów powstających w czasie poruszania się.
Komfort chodzenia w znacznym stopniu poprawiają wkładki, ale tylko takie wykonane indywidualnie mogą być dostosowane do wymagań konkretnego pacjenta. Dobre wkładki pełnią rolę zarówno profilaktyczną, jak i korekcyjną, odciążają miejsca wrażliwe i amortyzują wstrząsy.
Należy również zdać sobie sprawę z tego, że chcąc korygować wady stóp oraz zapobiegać powstawaniu nowych, trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie wkładki. Prawidłowo zaprojektowana i wykonana wkładka ortopedyczna daje poczucie integracji stopy z wkładką i butem. Taka wkładka pasuje idealnie do buta, dzięki czemu pacjent nie nabawi się odcisków, a także nie będzie problemu z przesuwaniem się wkładki w bucie.
A czy nie mając problemu w obrębie stóp i postawy ciała można się zaopatrzyć we wkładki ortopedyczne?
Wkładki jak najbardziej przydadzą się także osobom, które nie borykają się z problemami natury zdrowotnej. Nikt nie jest symetryczny, a więc wkładki także powinny być asymetryczne. Wkładka może poprawić biomechanikę całej kończyny dolnej. Nie stanowią one jedynie biernego podparcia dla stopy, ale wymuszają prawidłowe jej ustawienie podczas obciążania i właściwą pracę mięśni.
Wkładki ortopedyczne mają więc za zadanie przywrócenie prawidłowych warunków anatomicznych stopy oraz wyrobienie odruchu, a następnie nawyku prawidłowego ustawiania i obciążania stóp.