Spotkanie otworzyli Katarzyna Kalinowska, wiceprezydent Radomia oraz Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego. Wydarzenie poprowadził Przemysław Radomski, pełnomocnik IPZHR ds. RKM. W licznym gronie uczestników znaleźli się przedstawiciele firm z regionu radomskiego, przedstawiciele radomskich szkół i uczelni wyższych oraz doradcy zawodowi. - Klaster Metalowy rozwija się dobrze. Jest to stowarzyszenie przedsiębiorców działających na zasadzie wolontarnej. Myślę, że duże podziękowania należą się wszystkim, którzy są zaangażowani i poświęcają swój własny czas w działalność klastra, który zrzesza firmy branży obróbki metali. Głównym celem jaki realizujemy jest wspieranie kształcenia zawodowego - mówił Przemysław Radomski, pełnomocnik Zarządu Izby Przemysłowo-Handlowej Ziemi Radomskiej ds. Radomskiego Klastra Metalowego.
Jednym z celów spotkania było podsumowanie działań w ramach inicjatywy zawodowcyradom.pl, współorganizowanej przez Urząd Miejski w Radomiu oraz Izbę Przemysłowo-Handlową Ziemi Radomskiej. W pierwszej części spotkania Krzysztof Turek, kierownik Biura Przedsiębiorczości i Obsługi Inwestora UM w Radomiu, omówił tegoroczne przedsięwzięcia dotyczące m.in. spotkań z uczniami, rodzicami oraz doradcami zawodowymi, a także omówił plany gospodarcze na przyszły rok. - Dzisiaj bardzo trudno prognozować, ale na pewno dwa elementy są dość istotne dla naszych przedsiębiorców. Po pierwsze, poziom inflacji, ponieważ to on determinuje koszt pieniądza, wpływa chociażby na oprocentowanie kredytów bankowych. To jest ważny element, ponieważ większość przedsiębiorców finansuje się z rynku bankowego. Po drugie, koszt surowców. Mam tutaj na myśli ceny energii elektrycznej i gazu, które w zdecydowany sposób wpływają na strukturę kosztów przedsiębiorców. Mamy nadzieję, że uda się przejść "suchą stopą" przez ten trudny czas - mówił Krzysztof Turek.
W kolejnej części wydarzenia Przemysław Radomski podsumował projekt „Platforma Profuture – zintegrowane działania promocyjno-wizerunkowe Radomskiego Klastra Metalowego”, w ramach którego została opracowana nowa odsłona serwisu internetowego Radomskiego Klastra Metalowego. Strona https://klastermetalowy.radom.pl/ zyskała nowe elementy wspierające kształcenie zawodowe: opis cyklu kształcenia dualnego, wybrane ścieżki kariery, wizytówki szkół partnerskich, profile poszukiwanych zawodów. - Nowa odsłona serwisu internetowego pozwala na szybszy i precyzyjniejszy dostęp do wiedzy, firm i usług jakie są w stanie zaoferować - tłumaczył Przemysław Radomski.
Ponadto w serwisie pojawiły się nowe funkcjonalności dedykowane firmom z branży obróbki metali, m.in. nowy katalog firm z wyszukiwarką oraz wewnętrzna platforma B2B dla członków RKM. Rozbudowa serwisu została dofinansowana ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.
Podsumowaniem wydarzenia był panel dyskusyjny, moderowany przez dr. Mirosława Żurka, Sieć Badawcza Łukasiewicz Instytut Technologii Eksploatacji. Dyskusja dotyczył obecnej sytuacji w radomskim szkolnictwie zawodowym oraz na lokalnym rynku pracy. W panelu wzięli udział: Anna Ciesielska-Siek, menedżer HR Zakłady Automatyki Kombud SA, ”, Janusz Trojanowski, prezes zarządu GGG Sp. Z O.O., wiceprezes Izby Przemysłowo-Handlowej Ziemi Radomskiej, Adam Strzałkowski, Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Radomiu oraz Anna Kwiatkowska, dyrektor ZSZ „HUBAL". - Nasza szkoła, czyli Zespół Szkół Zawodowych im. mjr. H. Dobrzańskiego Hubala realizuje już od wielu lat model kształcenia dualnego. Dzięki temu współpracujemy z pracodacwami z naszego rejonu radomskiego i zapewniamy młodzieży dostęp do nowych technologii, jakim dysponują przedsiębiorcy. Nasi uczniowie kształcą się na kierunkach m.in na kierunkach mechanicznych. Najczęściej współpracujemy z firmami zrzeszonymi w Klastrze Metalowym. W tym roku udało nam się po raz pierwszy utworzyć klasę o kierunku technik spawalnik i jest to dla nas ogromny sukces, ponieważ ten zawód jest niezwykle potrzebny na rynku pracy - mówiła Anna Kwiatkowska, dyrektor ZSZ "HUBAL".