Konferencja adresowana była do nauczycieli szkół specjalnych, ogólnodostępnych, przedszkoli, pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych, logopedów, psychologów, dyrektorów szkół oraz rodziców dzieci z ze spektrum autyzmu. Impreza ta jest organizowana cyklicznie od 2014 roku, niestety z powodu pandemii musiała odbyć się w formie online.
Jako pierwsza na konferencji wystąpiła mgr Angelika Łasocha z Fundacji Autyzm-Startup z wykładem ,,Uczeń ze spektrum autyzmu w placówce oświatowej”. Rozmawiano o konkretnych strategiach radzenia sobie z niestandardowymi zachowaniami uczniów z ASD. Kolejny temat ,,Dziewczyny i kobiety ze spektrum autyzmu-wyzwania w ich codziennym funkcjonowaniu” podjęła mgr Ewelina Młynarczyk z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.
- Problematyka kobiet i dziewcząt w spektrum autyzmu dopiero od niedawna pojawiła się w literaturze naukowej. W badaniach i diagnostyce przez dekady obowiązywało przekonanie, że autyzm to zaburzenie, które dotyka mężczyzn. Do dziś funkcjonuje pogląd, że spektrum autyzmu występuje cztery razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. Najnowsze badania przeczą temu przekonaniu i odsłaniają mechanizmy błędnego koła, które sprawiały, że tak długo nie udało się zwiększyć szans dziewcząt na diagnozę - wyjaśniła koordynator konferencji w ZSSiPO w Radomiu, Ewa Pucułek.
Na temat ,,Interakcje rodzic- dziecko z zaburzeniami ze spektrum autyzmu" wypowiedziała się dr Alicja Niedźwiecka z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.
- U osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu występują nieprawidłowości w komunikacji społecznej i interakcjach oraz ograniczone, powtarzalne wzorce zachowań i zainteresowań. W zabawie dzieci z ASD dominuje aktywność z wykorzystaniem przedmiotu, bez udziału drugiej osoby. Podczas wystąpienia zostały przedstawione wyniki badań dotyczących interakcji rodzic-dziecko z ASD lub dziecko z ryzykiem wystąpienia ASD - mówiła koordynator konferencji w ZSSiPO w Radomiu, Ewa Pucułek.
Ostatni wykład ,, Autopercepcja u osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu‘’ przedstawił dr Rafał Kawa z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.
- Osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu doświadczają także trudności, które wpływają nie tylko na ich codzienne funkcjonowanie, ale także na sposób postrzegania siebie. Wyniki badań wskazują, że osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu mają m.in. ograniczone umiejętności różnicowania wykonawców czynności, odtwarzania z pamięci zdarzeń z własnego życia oraz nadawania znaczenia tym wydarzeniom. Są one często świadome swoich trudności. Z kolei inne wyniki badań wskazują, że u osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu znacznie częściej, niż u osób typowo rozwijających się występują zaburzenia psychiczne, takie jak: depresja, zaburzenia lękowe, czy zaburzenia emocjonalne - mówiła koordynator konferencji w ZSSiPO w Radomiu, Ewa Pucułek.
Impreza odbyła się pod patronatem medialnym Radomskiej Grupy Mediowej. W jej skład wchodzi Radio Rekord FM, telewizja Dami, portal CoZaDzien.pl i Bezpłatny Tygodnik „7 Dni”.