Ostatnim właścicielem Winiar, od grudnia 1921 roku, był hrabia Wacław Godziemba Dąmbski (1888-1972) - rolnik, właściciel browaru, kawalerzysta, przyjaciel artystów, naukowców i polityków. Wzorem swoich poprzedników uprawiał w majątku winorośl. Właścicielem Winiar był do 1945. W wyniku reformy rolnej pałac wraz z folwarkiem i parkiem przeszedł na własność Skarbu Państwa. Zorganizowano w nim pierwsze w Warce samorządowe gimnazjum wraz z internatem i mieszkaniami dla nauczycieli, a potem także liceum ogólnokształcące. W 1951 otworzono w pałacu Muzeum Regionalne PTTK Powiatu Grójeckiego, prezentujące historię Warki i okolic. Inicjatorami powołania placówki byli miejscowi nauczyciele działający w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym, przede wszystkim Wiktor Krawczyk i Aleksander Gajewski. W muzeum prezentowano pamiątki historyczne, archeologiczne i etnograficzne.
https://www.cozadzien.pl/region/adresy-kultury-dworek-na-dlugiej-w-warce/100198
Pomysł utworzenia w dawnym pałacyku Pułaskich muzeum – symbolu więzi polsko-amerykańskich sięga czasów przedwojennych. Z inicjatywą taką wyszło przyjaciele Wacława hr. Dąmbskiego: Władysław Szafer - botanik, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego i historyk dr Juliusz Stanisław Harbut. Dużą rolę w tworzeniu podwalin Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego odegrali także nauczyciele działający w PTTK. Zorganizowaną przez nich placówkę odwiedzało coraz więcej turystów, także z USA. W marcu 1947, w związku z obchodami 200-lecia urodzin Kazimierza Pułaskiego, zorganizowano w pałacu uroczystą akademię z udziałem zastępcy ambasadora USA w Polsce, Geralda Keitha i przedstawicieli Polonii amerykańskiej. Był to kolejny, ważny impuls do utworzenia w Warce instytucji specjalizującej się w eksponowaniu tematyki emigracyjnej.
https://www.cozadzien.pl/radom/adresy-kultury-miejsko-gminna-biblioteka-publiczna-w-warce/99668
18 stycznia 1961 Rada Ministrów podjęła uchwałę o powołaniu Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego. W następnym roku rozpoczął się generalny remont pałac, który trwał do 1966. W styczniu 1967 oficjalnie zaczęła funkcjonować historyczno-biograficzna placówka, poświęcona polsko-amerykańskiemu bohaterowi, a także emigracji do Stanów Zjednoczonych.
„Poznasz tu nie tylko losy słynnego Kazimierza, ale także innych wielkich Polaków, którzy emigrowali do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. W Winiarach poczujesz atmosferę polskiego szlacheckiego domu, odpoczniesz obserwując dziewiczą przyrodę, posłuchasz szumu starych drzew i śpiewu ptaków. Swoisty genius loci przyciąga tu gości z Polski i zagranicy każdego dnia” - możemy przeczytać na stronie Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego. - „Misją muzeum jest kultywowanie pamięci i ochrona materialnego dziedzictwa po polsko-amerykańskim bohaterze Kazimierzu Pułaskim, polskim wychodźstwie, szczególnie do USA oraz ochrona materialnego i duchowego dziedzictwa kulturowego ziemi grójeckiej i Warki”.
https://www.cozadzien.pl/region/adresy-kultury-muzeum-w-nowym-miescie-nad-pilica/98551
Zbiory to kolekcja własna, eksponaty po Muzeum Regionalnym PTTK oraz dary osób prywatnych, organizacji polonijnych i Polaków mieszkających w USA. Placówka gromadzi eksponaty związane z epoką stanisławowską, a także elementy wystroju wnętrza dworów i pałaców z XVIII i XIX wieku. Przez lata zgromadzono tu zestawy mebli, kolekcję zegarów, zespół tkanin polskich oraz wschodnich, malarstwo portretowe i batalistyczne, grafiki, mapy polskie i amerykańskie, starodruki, porcelanę, srebra i broń. Na uwagę zasługuje zwłaszcza kolekcja portretów Kazimierza Pułaskiego i Tadeusza Kościuszki, a także bardzo interesujący zbiór map amerykańskich.