Od 30 stycznia do 21 lutego w różnych gminach na terenie powiatu radomskiego odbędą się spotkania z mieszkańcami w ramach kampanii "Babciu, dziadku, NIE czujesz – trujący, bezwonny, bezbarwny”. Spotkaniom będą towarzyszyć prelekcje. Na mieszkańców powiatu czeka także ponad tysiąc czujników czadu, które będą mogli odbierać podczas spotkań. Są one przeznaczone dla osób, które ukończyły 65 rok życia lub nie osiągnęły jeszcze tego wieku, ale są osobami przewlekle chorymi, niepełnosprawnymi i mieszkającymi samotnie.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/czujniki-czadu-dla-seniorow-z-powiatu-radomskiego-zdjecia/98219
- Przekazujemy czujniki czadu po to, aby w razie potrzeby sygnalizowały niebezpieczeństwo. Pamiętajmy, że czad jest bezwonny i niewidoczny - mówił Waldemar Trelka, starosta radomski. - Na spotkaniach będziemy również demonstrować, jak prawidłowo używać czujnika czadu oraz gdzie i jak go właściwie umieścić.
Objawy zatrucia czadem nie są charakterystyczne i mogą być trudne do rozpoznania, dlatego tak istotne jest umieć odpowiednio się przed nim zabezpieczyć - między innymi o tym będą mówić seniorom strażacy podczas spotkań.
- Czad, z którym mamy do czynienia, gromadzi się głównie w pomieszczeniach, gdzie działają piece, urządzenia grzewcze lub urządzenia do przygotowywania posiłków, wykorzystujące spalanie paliw stałych lub gazowych. Czad jest także w miejscach, gdzie nie ma dostatecznej ilości tlenu. Czujnik ma za zadanie ochronić osoby przebywające w takich pomieszczeniach przed zatruciem - mówił st. bryg. Marcin Ziomek, p.o. Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu. - Już nawet niewielkie stężenia tlenku węgla w pomieszczeniu będzie rejestrowane przez czujkę.
https://www.cozadzien.pl/radio-rekord/skad-bierze-sie-czad-i-dlaczego-jest-tak-niebezpieczny/96330
W spotkaniach wezmą udział również policjanci, którzy omówią tematy związane z różnymi formami oszustw.
- Chcemy zwrócić szczególną uwagę seniorów na zagrożenia związane z tzw. "metodą na wnuczka" oraz innymi oszustwami, takimi jak oszustwa "na policjanta", "na prokuratora" czy sytuacje związane z wypadkami osób najbliższych. Przestępcy starają się zdobyć zaufanie swojej ofiary, często podszywają się pod członków najbliższej rodziny czy inne osoby, a później zgłaszają się po pieniądze - mówi mł. insp. Grzegorz Michorek, zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Radomiu. - My jako policja apelujemy zwłaszcza do seniorów - policja, prokuratura i inne instytucje nigdy nie żądają pieniędzy.
https://www.cozadzien.pl/radio-rekord/jak-nie-stac-sie-ofiara-oszustwa/92338
Na spotkaniach będzie również obecny powiatowy rzecznik konsumentów, który będzie ostrzegać przed nieuczciwymi praktykami handlowymi.
- Podczas spotkań chciałabym zwrócić uwagę seniorów na pułapki, jakie stosują przedsiębiorcy odwiedzając ich m.in. w miejscu ich zamieszkania czy zapraszając ich na różnego rodzaju badania medyczne, a tak naprawdę organizowane są tam pokazy, gdzie sprzedawane są wysokiej ceny przedmioty takie jak materace czy ozonatory. Chciałabym ich ostrzec, jak mogą rozwiązać takie umowy, bo w zeszłym roku zmieniły się przepisy. Chciałabym ich uświadomić, jakie w związku z tym mają prawa i obowiązki - mówiła Sylwia Potera, powiatowy rzecznik konsumentów w Radomiu.
Pierwsze spotkanie już we wtorek, 30 stycznia o godz. 10 w Publicznej Szkole Podstawowej w Dąbrówce Warszawskiej (gmina Wierzbica). Pełny harmonogram dostępny jest TUTAJ
https://dami24.pl/wiadomosci/bezplatne-czujniki-czadu-dla-seniorow/28613