Muzeum, które w ubiegłym roku obchodziło półwiecze istnienia, zajmuje się postacią polsko-amerykańskiego bohatera Kazimierza Pułaskiego i dziejami polskiego wychodźstwa do USA oraz historią miasta i regionu. Dotychczas prowadzone było przez powiat grójecki. Kiedy jesienią ubiegłego roku Warkę odwiedził minister kultury prof. Piotr Gliński i wiceminister Jarosław Sellin, padły pierwsze słowa o pomocy resortu dla muzeum. Z początkiem tego roku rozmowy starosty grójeckiego Marka Ścisłowskiego z ministerstwem nabrały tempa. A zakończyło je pod koniec czerwca podpisanie m.in. przez ministra Glińskiego, starostę Ścisłowskiego i dyrektor muzeum Iwonę Stefaniak umowy o współprowadzeniu instytucji.
To, że społeczność lokalna dba o to miejsce, rozwinęła je, to olbrzymi argument ku temu, żeby właśnie takie instytucje wspierać. Będziemy mogli jeszcze bardziej rozszerzyć działalność muzeum, zdynamizować je i podnieść poziom funkcjonowania polskiej kultury - zauważył wicepremier Gliński.
Minister kultury zdecydował o pomocy dla powiatu grójeckiego w prowadzeniu muzeum Pułaskiego, ponieważ dostrzegł „szczególną potrzebę ochrony materialnego dziedzictwa po polsko-amerykańskim bohaterze walk o niepodległość obu narodów – Kazimierzu Pułaskim oraz innych wielkich Polakach, którzy emigrowali do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej i tam działali na rzecz obu narodów, a także w celu zapewnienia jak najlepszych możliwości realizacji celów, dla jakich Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zostało utworzone”.
To ważny i dobry dzień dla muzeum, dla Polonii, ważny dzień dla władz powiatu grójeckiego, Warki, całego powiatu. Mam nadzieję, że goście będą tu przyjeżdżać, bo jest tu co zobaczyć. To ważne miejsce dla Polaków – mówił marszałek Senatu RP Stanisław karczewski, który od początku zaangażował się w projekt współprowadzenia muzeum. - Dziękuję za dbałość o to miejsce panu staroście, pani dyrektor, bo to miejsce żyje. Należy je rozwijać.
Umowa o współprowadzeniu placówki została zawarta na 10 lat - do 31 grudnia 2028 roku. W tym roku resort kultury przeznaczy na muzeum kwotę nie mniejszą niż 350 tys. zł, a od 2019 roku nie mniej niż 700 tys. zł rocznie.