Zakończyła się przebudowa dwóch dworców - Pionki i Pionki Zachodnie. Oba budynki zostały zmodernizowane w ramach Programu Inwestycji Dworcowych.
Przebudowa dworca w Pionkach objęła renowację obiektu z 1925 r. W ramach inwestycji została odnowiona historyczna elewacja w odcieniu perłowobiałym. Odtworzone zostały również attyki dachowe i schody zewnętrzne. U szczytu fasady znalazł się symbol PKP z lat 20. XX wieku. Od strony peronów zostało umieszczone godło II Rzeczypospolitej z datą budowy dworca.
Remont objął także wnętrze budynku.
"Na parterze znajduje się przestronny hol. W jego wystroju pozostawiono elementy zabytkowe, takie jak kremowa posadzka z czerwonymi wstawkami, dwie kolumny, drewniana boazeria na ścianach oraz poddane pieczołowitej konserwacji drewniane wiatrołapy przy obu wejściach do poczekalni. Ciekawostką jest historyczny kaflowy piec, który przeszedł renowację. Hol po przebudowie dworca jest w pełni ogrzewany i klimatyzowany, a także wyposażony m.in. w ławki, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, a także mapę dotykową dworca. Na parterze znajdują się także toalety oraz niewielki lokal komercyjny, a na piętrze budynku mieszczą się pomieszczenia do wynajęcia" - czytamy w komunikacje PKP.
Obok dworca wybudowana została wiata rowerowa, a w jego sąsiedztwie znalazły się nowe ławki, kosze i oświetlenie.
Inny zakres prac obowiązywał w przypadku dworca Pionki Zachodnie. Elewacja budynku zyskała nowoczesny charakter. Nowością są podświetlane litery z nazwą dworca, a także zegary od strony miasta i peronów.
"Bryła budynku poszerzona została na piętrze od strony peronów o poczekalnię zewnętrzną. Przedłużeniem poczekalni jest klimatyzowany hol wyposażony w ławki, kosze, gabloty z rozkładami jazdy, a także elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. W jego sąsiedztwie znajdują się pomieszczenia kasy biletowej oraz toalety. Znajduje się tu także niewielki lokal komercyjny na wynajem. Nowością w budynku jest winda" - czytamy dalej w komunikacie.
Dzięki przebudowie dworce Pionki i Pionki Zachodnie stały się przyjazne osobom z niepełnosprawnościami. Wyeliminowane zostały bariery architektoniczne oraz wprowadzono szereg usprawnień, m.in. dla osób niedowidzących, takie jak ścieżki prowadzące, kontrastowa kolorystyka wnętrz czy oznaczenia w alfabecie Braille’a. W budynkach pojawiły się również usprawnienia dla osób poruszających się na wózkach, w tym windy oraz podnośnik (Pionki).
Przebudowa dworca Pionki kosztowała ponad 11 mln zł, a Pionki Zachodnie 4,5 mln zł.
https://dami24.pl/wiadomosci/dworce-w-pionkach-otwarte-dla-podroznych/28552