Decyzja zarządu to pokłosie oficjalnej skargi 28 pracowników DPS w Jedlance do Starostwa Powiatowego na sposób zarządzania i traktowania podwładnych przez dyrektor placówki. Pracownicy zarzucili dyrektor znęcanie się psychiczne. Skargę wystosowaną przez część pracowników DPS 20 maja zaczęła rozpatrywać Komisja Skarg, Wniosków i Petycji Rady Powiatu Radomskiego. Potem odbyło się jeszcze kilka spotkań, w których uczestniczyli przedstawiciele pracowników, którzy oskarżają dyrektor, a także jej obrońcy, swoje stanowisko przedstawił też Artur Jonczyk, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy w Rodzinie w Radomiu; wyjaśnienia składała również dyrektor DPS w Jedlance.
Komisja uznała, że w związku z sytuacją jaka panuje w DPS w Jedlance, dyrektor należy zawiesić i powołać na to stanowisko inną osobę - taki wniosek złożyła do zarządu Starostwa Powiatowego. „We wtorek, 28 maja, podczas planowego posiedzenia Zarządu Powiatu rozpatrywano między innymi wniosek Komisji Skarg, Wniosków i Petycji w sprawie sytuacji w Domu Pomocy Społecznej w Jedlance. Komisja rekomendowała zawieszenie dyrektor tej placówki w obowiązkach i powołanie tam innej osoby zarządzającej” - informuje w komunikacie przesłanym do redakcji Marcin Genca, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Radomiu.
Jak wyjaśnia Genca, rzecznik starostwa, dyrektor DPS w Jedlance w ostatnich dniach była na zwolnieniu lekarskim, ale w miniony poniedziałek (27 maja) wróciła do obowiązków. Dzień później starosta wezwał dyrektor do złożenia wyjaśnień podczas obraz zarządu.
http://www.cozadzien.pl/region/dyrektor-dps-znecala-sie-psychicznie-sprawa-w-prokuraturze/56160
Rozwiązać umowę
Zarząd Powiatu uznał wniosek Komisji o zawieszenie Dyrektor DPS za prawnie niezasadny. Wystąpił z własnym wnioskiem o rozwiązanie z umowy o pracę z panią Izabelą Lorenc z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, ale bez obowiązku świadczenia pracy.
Zarząd nie odnosił się do kwestii domniemanego mobbingu, będącego przedmiotem skargi, złożonej do Komisji, ponieważ jest to objęte postępowaniem prokuratorskim. Ocenił jednak bieżącą sytuację w placówce. Podjęta decyzja była motywowana troską o dobro podopiecznych placówki i została podjęta jednogłośnie.
Rozwiązanie umowy obowiązuje od środy, 29 maja.
Sprawa w prokuraturze
Pracownicy nie tylko w pierwszych dniach maja złożyli skargę do starostwa, ale też 15 maja złożyli zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej Radom-Zachód o popełnieniu przestępstwa, które miałoby polegać na znęcaniu się psychicznym nad nimi przez dyrektor DPS. Doniesienie w imieniu 12 osób złożył pełnomocnik.
- Wszczęte zostało dochodzenie ws. znęcania się psychicznego nad częścią pracowników Domu Pomocy Społecznej w Jedlance, tj. o przestępstwo z art. 207 paragraf 1 Kodeksu Karnego. Drugi czyn dotyczy naruszenia praw pracowniczych z art. 218 paragraf 1 Kodeksu Karnego. W związku z tymi zarzutami, które pracownicy złożyli, trwają czynności procesowe w tej sprawie – mówi Janusz Kaczmarek, prokurator rejonowy w Prokuraturze Rejonowej Radom-Zachód.
Dyrektor się broni
W odpowiedzi na doniesienie do prokuratury dyrektor DPS także złożyła zawiadomienie. Jak wyjaśnia prokurator Kaczmarek, dotyczy ono „fałszywych oskarżeń przez pracowników”. - Sprawdzamy wersje podane przez obie strony. Wykonujemy czynności procesowe, które mają zweryfikować, która z tych wersji jest prawdziwa. Sytuacja jest rozwojowa.
Dyrektor jeszcze nie składała wyjaśnień w prokuraturze. - Zaplanowane jest wykonanie czynności, czekamy w szczególności na przyjęcie protokołu i zawiadomienie o przestępstwie ws. złożonej przez dyrektor – mówi prokurator rejonowy.