Przypomnijmy, że pomysł nadania praw miejskich Jedlni-Letnisko pojawił się w styczniu tego roku. Kilka tygodni później samorząd przygotował specjalne broszury i gazetki informacyjne, ruszyły też konsultacje dla mieszkańców, którzy w ten sposób mogli wyrazić swoje zdanie w tej sprawie. W sumie wzięło w nich udział 8 procent uprawnionych do głosowania.
- Jeśli chodzi o referenda i konsultacje to te frekwencje zawsze są bardzo niskie. Uważam, że ta frekwencja nie jest zła. Z tych 8% procent uprawnionych do głosowania zdecydowania większość, bo dokładnie 80% opowiedziała się za zmianą statusu miejscowości Jedlnia-Letnisko - mówi Piotr Leśnowolski, wójt gminy Jedlnia-Letnisko.
https://www.cozadzien.pl/region/jedlnia-letnisko-miastem-radni-powiatu-za/71364
Potem kolejne kroki poczyniła Rada Gminy, która na ostatniej sesji przyjęła uchwałę w sprawie rozpoczęcia procedury nadania praw miejskich.
- Wniosek został skierowany do pana wojewody, po zaopiniowaniu przekaże go do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a później Rada Ministrów podejmuje decyzję o nadaniu bądź nie statusu miasta dla Jedlni-Letnisko - dodaje Leśnowolski.
Ostateczną decyzję w tej sprawie powinniśmy poznać pod koniec sierpnia lub na początku września. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, to Jedlnia-Letnisko będzie miastem od 1 stycznia 2022 roku. W mediach społecznościowych nie brakuje opinii mieszkańców, którzy dość krytycznie oceniają pomysł nadania praw miejskich. Obawiają się oni przede wszystkim wzrostu podatków i innych opłat.
- Podatki i inne opłaty to wyłącznie kwestia decyzji Rady Gminy czy Miasta. Status miejscowości nie decyduje o wysokości opłat. To nie jest tak, że jeśli miejscowość ma status miasta to ma opłaty wyższe od miejscowości wiejskiej i na odwrót - wyjaśnia włodarz gminy Jedlnia-Letnisko.
https://www.cozadzien.pl/region/jedlnia-letnisko-druhowie-z-osp-z-nowym-wozem/71217
Wójt Piotr Leśnowolski podkreśla, że status miasta dla Jedlni-Letnisko to nie tylko kwestia prestiżu, ale także szansa na dalszy rozwój gminy.
- Jedlnia-Letnisko nigdy nie była wsią. Ten status wsi nadano z konieczności w latach 70-tych przy kolejnej zmianie administracyjnej w kraju. Jedlnia-Letnisko nie ma nic wspólnego z wsią. Mamy cztery tysiące mieszkańców, 110 ulic, pełna infrastruktura miejska, żadnego gospodarstwa domowego i co najbardziej istotne, ponad 94% ludności utrzymuje się z działalności pozarolniczej.
Ewentualna zmiana administracyjna umożliwi Jedlni-Letnisko staranie się np. o środki finansowe dla miast poniżej pięciu tysięcy mieszkańców.