"Z ogromnym żalem dzielimy się informacją o śmierci Pana Zbigniewa Lesisza. Zapamiętamy go przede wszystkim jako jednego z najbardziej oddanych badaczy dziejów naszego miasta. Wytrwale i z wielką starannością gromadził i opracowywał wszelkie informacje na ten temat, pozostawiając po sobie szereg publikacji o historii Zwolenia i jego mieszkańców. Przekazane przez niego materiały, książki i inne zabytki w znacznym stopniu wzbogaciły kolekcję Muzeum Regionalnego w Zwoleniu. Zawsze wykazywał również zainteresowanie bieżącymi sprawami, czego najlepszym dowodem będzie jego zaangażowanie w prace Komitetu Obchodów Jubileuszu 600-lecia Zwolenia. To jego będzie nam najbardziej brakować, gdy za dwa lata będziemy świętować tę piękną rocznicę… Odeszła Pamięć Zwolenia. Requiescat in pace!" - czytamy w komunikacie Muzeum Regionalnego w Zwoleniu.
Pogrzeb Zbigniewa Lesisza odbędzie się 21 listopada o godz. 10.00 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu. Urna z prochami zostanie złożona na cmentarzu parafialnym w Zwoleniu.
Zbigniew Lesisz urodził się 03.05.1931 roku w Zwoleniu. Po uzyskaniu matury w Miejskim Gimnazjum i Liceum w Zwoleniu podjął studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Warszawskiej. W roku 1954 uzyskał dyplomu inżyniera mechanika, w ramach nakazu pracy przez kilka lat pracował w swoim zawodzie w województwie zielonogórskim w Kietrzu. W 1965 roku rozpoczął pracę na budowie Zakładów Azotowych w Puławach. Pracował do przejścia na emeryturę.
Był jednym z założycieli w Zakładach Związku Zawodowego “Solidarność” i aktywnym działaczem związku. Był inicjatorem i przewodniczącym komitetu założycielskiego samorządu pracowniczego w zakładach.
Poza pracą zawodową, od najmłodszych lat interesował się problematyką Zwolenia, tą bliższą i tą dawną. Zbierał materiały dotyczące przeszłości rodzinnego miasta. Dzięki temu odkrył szereg nieznanych bądź zapomnianych zdarzeń i faktów, a także przywrócił pamięć o ludziach wybitnych i zasłużonych dla dziejów Zwolenia i jego okolic.
Zebrane materiały posłużyły do opublikowania kilkunastu książek o tematyce historycznej w ramach serii “Biblioteka Zwoleńska im. dr. Jana Pawłowskiego” i licznych artykułów w prasie regionalnej. Był wydawcą, redaktorem i autorem tekstów w lokalnym czasopiśmie "Trzęsiworek” i “Trzęsiworek Bis”, na łamach których publikował teksty popularno-naukowe, ale też włączał się w debatę publiczną, opisując problemy, z którymi stykali się mieszkańcy ziemi zwoleńskiej.
Za swoje zaangażowanie w sprawy Zwolenia został wyróżniony w 1997 roku medalem Zasłużony dla Ziemi Zwoleńskiej. Był także honorowym obywatelem Kietrza.