21 maja rozpoczął się nabór do nowego rodzaju służby w wojsku – dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Z tej okazji w 32 miejscowościach w całej Polsce, w tym m.in. w Kozienicach, odbyły się pikniki wojskowe pod hasłem „Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej”. Była to okazja do zapoznania się ze szczegółami i możliwościami przystąpienia do wojska.
- Dobrowolną służbę wojskową umożliwia przyjęta ustawa o obronie ojczyzny. Podczas dzisiejszych pikników promowaliśmy właśnie formę związania się z mundurem – mówi Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej. - Nam zależy przede wszystkim na tym, żeby zwiększać liczbę Wojska Polskiego, a także zachęcać tych, którzy mają wyjątkowe predyspozycje i specjalności, których często w wojsku brakuje: nurków, kierowców samochodów ciężarowych z przyczepami, kucharzy, ale również ludzi wykonujących zawody medyczne, prawników.
Piknik zorganizowany w Kozienicach to była prawdziwa gratka dla miłośników militariów. Przygotowano wiele atrakcji i dla młodszych i dla starszych. Prezentacja sprzętu wojskowego, pojazdów bojowych, był też kącik do rysowania i konstruowania. Czas na pikniku umilał m.in. koncert orkiestry wojskowej. Natomiast zainteresowani dobrowolną służbą zasadniczą mogli dowiedzieć się wszystkich szczegółów na stoiskach promocyjno-informacyjnych, a także nawet wypełnić wniosek o powołanie.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/piknik-wojskowy-w-kozienicach-zdjecia/82631
Czym jest dobrowolna zasadnicza służba wojskowa? Kandydat do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego ma teraz do wyboru trzy rodzaje służby wojskowej: zawodową służbę wojskową, terytorialną służbę wojskową, dobrowolną zasadniczą służbę wojskową (oraz dodatkowo - dwa rodzaje służby w rezerwie: aktywną i pasywną rezerwę).
Jak informuje Wojskowe Centrum Rekrutacji w Radomiu, żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej od pierwszego dnia służby będzie zarabiał 4560 zł miesięcznie. Po 28-dniowym szkoleniu zakończonym przysięgą, rozpocznie szkolenie specjalistyczne trwające do 11 miesięcy. W tym czasie będzie miał wybór – nie musi być skoszarowany. Żołnierz DZSW będzie miał pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej oraz do zatrudnienia w administracji publicznej, po spełnieniu wymogów dla danego stanowiska. Na czas służby będzie miał zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, mundur, ekwipunek oraz ubezpieczenie; będzie mógł wliczyć czas szkolenia do okresu odbywania służby wojskowej lub do okresu zatrudnienia. Dobrowolną zasadniczą służbę wojskową będzie można przerwać w dowolnym momencie.