„Powoli sytuacja w szpitalu wraca do normalności. Jutro otrzymamy (20 marca – przyp. red) wyniki badań pacjentów w kierunku koronowirusa i podejmiemy działania związane z ich ewakuacją, wypisem do domu lub innego szpitala. Ostatnie dni były bardzo ciężkie, tym bardziej, że nie mieliśmy pomocy z zewnątrz. Sami przy udziale starostwa zmierzyliśmy się z tą epidemią. Wirus dopadł nas, na dzień dzisiejszy 15 osób z naszego personelu ma potwierdzony wynik dodatni, dwie osoby z zewnątrz. Jutro czekamy na dalsze wyniki. Źródłem zarażenia była pacjentka” poinformowała wczoraj (19 marca) późnym wieczorem na swoim profilu Barbara Gąsiorowska, dyrektor SPZOZ Nowe Miasto nad Pilicą.
https://www.cozadzien.pl/region/powiat-grojecki-przybywa-zarazonych/63595
Apel do wojewody mazowieckiego
Sytuacja rzeczywiście była bardzo trudna, starosta grójecki Krzysztof Ambroziak, w czwartek, 19 marca zwrócił się z prośbą o pomoc do wojewody mazowieckiego. Pomoc dotyczyła oddelegowania oddelegowania do szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą 5 lekarzy i 10 pielęgniarek, a także dostarczenie z rezerw maseczek, kombinezonów i płynów do dezynfekcji. „Nadmieniam, że są to środki i siły niezbędne do minimalnego zabezpieczenia przed dalszym rozprzestrzenianiem się koronawirusa, sytuacja jest bardzo poważna” - napisał we wniosku starosta grójecki.
Na szczęście, sytuacja w szpitalu pomału się stabilizuje. - Myślę, że za kilka dni rozpoczniemy normalnie funkcjonować. To co najgorsze jest już za nami. Ta epidemia jest dla nas czymś nowych, ale dzięki pracy wszystkich pracowników szpitala udało się opanować sytuację. Wychodzimy na prostą – przyznaje Barbara Gąsiorowska.
W tym momencie, jak informuje dyrektor SPZOZ, oddziały szpitalne są zamknięta, działa tylko nocna pomoc lekarska. Zamknięta jest również przychodnia, natomiast można prosić o telefoniczne konsultacje.
Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski wesprze szpital
Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki jeszcze tego samego dnia zadeklarował pomoc. Poinformował, że w placówce zostały zastosowane wszystkie procedury epidemiologiczne. Inspektorzy powiatowej inspekcji sanitarnej prowadzą postępowanie epidemiologiczne - identyfikują wszystkie osoby, które miały bezpośredni kontakt z zarażonymi osobami i obejmują je kwarantanną. A pacjenci z potwierdzonym pozytywnym wynikiem zarażenia COVID-19 wymagający dalszej hospitalizacji będą przetransportowani do Centralnego Szpitala Klinicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Według deklaracji, do pracy w szpitalu w Nowym Mieście nad Pilicą dołączy pięciu lekarzy (internistów i chirurgów). Wśród nich wicemarszałek Stanisław Karczewski. Obecny wicemarszałek był pracownikiem tego szpitala. Był m.in dyrektorem szpitala, a następnie ordynatorem oddziału chirurgicznego.
https://www.cozadzien.pl/region/czy-dzialalnosc-szpitala-w-nowym-miescie-zostanie-zawieszona/63614