598 lat temu król Władysław Jagiełło nadał prawo miejskie Zwoleniowi. Na przestrzeni wieków miasto przechodziło swoje wzloty i upadki. Za aktywny udział mieszkańców w powstaniach Zwoleń utracił prawa miejskie, które odzyskał dopiero w 1925 roku.
- Podczas II wojny światowej Zwoleń został mocno zniszczony poprzez liczne bombardowania. Pomimo to dźwignął się z pożogi wojennej i zaczął się rozwijać. - mówi Arkadiusz Sulima, burmistrz Zwolenia. - Kilkukrotnie z rzędu wygrywał konkursy "Mistrz Gospodarności", a w 1979 roku Rada Państwa, w 40. rocznicę wybuchu II wojny światowej nadała miastu i gminie Zwoleń Order "Krzyża Grunwaldu" II klasy za ofiarność i poświęcenie społeczeństwa ziemi zwoleńskiej w walce z faszyzmem.
Obecnie Zwoleń to miasto prężnie działające i rozwijające się w wielu dziedzinach: gospodarka, infrastruktura, edukacja i sport.
- Edukacja prowadzona jest w czterech szkołach podstawowych, liceum ogólnokształcącym oraz Zespole Szkół Rolniczo-Technicznych. - mówi burmistrz Sulima. - Prężnie działa dom kultury, nowoczesne kino "Świt", biblioteki i muzeum. Rozwijamy się również sportowo. Mamy pierwszoligową drużynę piłki ręcznej Enea Orlęta Zwoleń, Miejski Klub Sportowy "Zwolenianka", który również w tym roku będzie obchodził stulecie istnienia. Naszą chlubą i wizytówką jest Młodzieżowa Orkiestra Dęta miasta Zwolenia, która od wielu lat promuje ziemię zwoleńską w kraju i za granicą, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia, a w 2022 roku zdobyła złoty medal na Mistrzostwach Świata Orkiestr w Holandii.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/598-rocznica-nadania-praw-miejskich-w-zwoleniu-zdjecia/89401
Włodarz podkreślał starania w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na inwestycje. Mówił m.in. o termomodernizacji domu kultury, powstawaniu nowych obiektów sportowych, remontach i budowie nowych dróg. Jubileusz 598-lecia był okazją nie tylko do podsumowania osiągnieć, ale też podziękowania tym, którzy do tego rozwoju się przyczynili. Medal "Zasłużony dla ziemi zwoleńskiej" otrzymał Grzegorz Molendowski - zastępca burmistrza Zwolenia, Adam Dziedzic i Mieczysław Kaca - dziennikarze lokalni, Sławomir Okoń – nadleśniczy Nadleśnictwa Zwoleń, Teresa Iwańska – prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Zwolenia im. Jana Kochanowskiego i Stefan Bernaciak - starosta zwoleński.
- W tym mieście mieszkają ludzie wielkiej pracy, wielkiego serca i wielkiego zaangażowania. - mówi Stefan Bernaciak, starosta zwoleński. - To dla nas zaszczyt, że możemy pracować na rzecz tego miasta i powiatu. W imieniu odznaczonych chciałbym serdecznie podziękować panu burmistrzowi, wysokiej kapitule i wszystkim, którzy w ten sposób nas wyróżnili.
W 2025 roku miasto będzie obchodziło 600-lecie istnienia. Przygotowania już się rozpoczęły. Burmistrz powołał komitet organizacyjny. W związku z tym wydarzeniem, tuż przed oficjalnymi obchodami 598. rocznicy odbył się wykład "Znaki i symbole heraldyczne Zwolenia. Propozycje zmian w kontekście zbliżających się obchodów 600 - lecia miasta".
Jubileusz zwieńczył koncert skrzypcowy. “Klasycznie i pop-rockowo” na smyczkowym instrumencie zagrała wirtuoz Kamila Malik, wraz z Malik Band.