Trochę historii body piercingu
Na początku musimy zapoznać się z podstawowym terminem używanym w tym artykule. Więc body piercing – co to jest? Z angielskiego piercing – oznacza „przekłuwać” lub „przebić”. Trzeba powiedzieć, że kultura body piercingu znana jest ludzkości od tysięcy lat.
- Egipcjanki przebijały pępki już w starożytności;
- Kobiety z Indii do dzisiaj przekłuwają jedno z nozdrzy ozdobnymi kolczykami;
- W starożytnym Rzymie mężczyźni przebijali swoje sutki, było to oznaką odwagi i męstwa człowieka;
Ponadto kolczyki przez cały czas były używane w różnych rytuałach przez mężczyzn na całym świecie, gdy było to konieczne, głównie w celu udowodnienia swojej męskości.
A więc czym dokładniej jest piercing?
Body Piercingiem nazywamy więc konkretną część ciała przebitą przez kolczyk. Warto wiedzieć, że body piercing, tak jak i standardowe przekłuwanie uszu polega na tej samej metodzie. Częstokroć używane są do tego specjalistyczne narzędzia, a przekłucia wykonywane są zazwyczaj bez pomocy specjalnego pistoletu do kolczyków, który może spowodować poważne uszkodzenia tkanki – jeśli używany jest przez niedoświadczonego piercera.
Jakie części ciała mogą być przekłuwane?
Zdając sobie sprawę z tego, czym jest piercing i na czym polega cała procedura, skupmy się na miejscach ciała, które mogą być przekłute przez doświadczonego piercera. Jak się okazuje, większość powierzchni naszego ciała może być pokryta kolczykami, ale obecnie najpopularniejszymi miejscami przekłuć są m.in.:
- Płatki uszne, chrząstka ucha - https://stylowymag.pl/kolczyki-w-uchu;
- Pępek;
- Brwi;
- Usta;
- Język;
- Części intymne – sutki, wargi sromowe itp.
Nie jest to jednak pełna lista miejsc, które można przekłuć. W końcu tylko sam nos posiada do kilku różnych typów przekłuć, które odznaczają się innymi wartościami estetycznymi (np. kolczyki septum i nostril). Więcej o kolczyku w nosie można przeczytać na stronie https://stylowymag.pl/kolczyk-w-nosie.
Wybór miejsca przekłucia – co należy wiedzieć?
Ważne jest, aby zdecydować, gdzie zrobić piercing. Przekłucie ciała należy do inwazyjnych zabiegów, które można porównać do zabiegu chirurgicznego. Jest to swoista interwencja na ludzkim ciele. Do takiej procedury należy wybrać salon o dobrej reputacji. W końcu, jeśli piercer jest niewykwalifikowany, możliwa wpadka, a następnie kompilacje zdrowotne w miejscu przekłucia są bardzo prawdopodobne.
Jak wygląda procedura przekłucia?
Wybierając swój pierwszy body piercing, należy zapoznać się z samą procedurą przekłucia. W końcu moment przekłucia dla niezaznajomionej osoby może być czymś odpychającym od dotarcia do salonu. Co więc zrobi piercer, gdy znajdziemy się w salonie?
- Czyszczenie miejsca przyszłego przekłucia – W tym celu miejsce przekłucia myje się ciepłą wodą z mydłem, a następnie – środkiem dezynfekującym. Ten krok jest bardzo ważny, ponieważ jeśli zostanie przegapiony, istnieje ryzyko wprowadzenia bakterii do organizmu;
- Bezpośrednie nakłucie – Piercer dysponuje profesjonalnymi narzędziami, które stworzone są z myślą o jak najczystszym, bezbolesnym przekłuciu. Powinny być wysokiej jakości, bardzo ostre (co znacznie zmniejsza ból podczas wkłucia) i oczywiście czyste;
- Wszystkie narzędzia powinny być wysterylizowane przed rozpoczęciem wkłuwania - Umówiona na piercing osoba ma pełne prawo do poproszenia o wyczyszczenie przyrządów na jej oczach. Tylko w ten sposób można mieć pewność, że ryzyko przeniesienia się jakiejkolwiek infekcji będzie minimalne;
- Założenie kolczyka w miejscu wkłucia – Profesjonalny salon do piercingu powinien posiadać w swoim inwentarzu specjalistyczne, wysterylizowane kolczyki z materiałów niepodrażniających miejsca wkłucia (np. srebro, stal chirurgiczna, tytan czy PTFE).
Jaki czas po przebiciu można zmienić kolczyk?
Kiedy można zmienić kolczyki po przekłuciu ciała? To również ważna rzecz, na którą warto znać odpowiedź. Minimalny okres, jaki powinien zostać poświęcony na pielęgnacje świeżego wkłucia i codzienne czyszczenie kolczyka, wynosi nie krócej niż 2 tygodnie. W przypadku piercingu wykonanego na sutkach czas ten wynosi 6 tygodni, na pępku od 3 do 6 miesięcy, a przy intymnych partiach ciała – średnio od 2 do 6 miesięcy.
Jak pielęgnować miejsce nakłucia?
Po zabiegu w salonie piercingu specjalista, który wykonywał nakłucie, powinien wytłumaczyć klientowi, jak prawidłowo dbać o ranę. To bardzo ważne, ponieważ nieprzestrzeganie jakiejkolwiek z zasad może spowodować wydłużenie się czasu gojenia, a nawet dostanie się groźnej infekcji. Jakie kroki powinny zostać wykonane w celu prawidłowej pielęgnacji?
- Opłucz ranę środkiem antyseptycznym, najlepiej produktem, który ma silne działanie przeciwbakteryjne, ale nie podrażnia miejsca wkłucia;
- Jeśli piercing wykonywany był w ustach, konieczne jest podjęcie decyzji o zastosowaniu środków do płukania jamy ustnej;
- Miejsce wkłucia powinno być płukane dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Kolczyk nie może być obracany ani wyjmowany, dopóki rana się nie zagoi;
- Aby usunąć zaschniętą krew, należy lekko przetrzeć miejsce przekłucia bawełnianym wacikiem.
Przeciwwskazania przy wykonywaniu piercingu
Omawiając kwestię, czy można wykonać przekłucie, piercer powinien wyjaśnić następujące przeciwwskazania:
- Wady serca;
- Cukrzyca;
- Dowolny stopień niewydolności nerek;
- Choroby wrzodziejące;
- Astma oskrzelowa;
- Choroby onkologiczne.
Istnieją również specyficzne ograniczenia dotyczące nakłuwania różnych części ciała. Tak więc przeciwwskazaniami do przekłuwania sutków będą nie tylko problemy skórne, ale także obecność różnych nowotworów – mięśniaków, gruczolaków. Przekłuwanie ciała może spowodować znaczne pogorszenie stanu.
Choroby jamy ustnej są przeciwwskazaniem do przekłuwania języka i ust. Nie nakłuwaj, jeśli masz zapalenie jamy ustnej lub zapalenie przyzębia. Jeśli choroba jest przewlekła, całkowicie ograniczy to możliwość zabiegu. Gdy objawy właśnie się pojawiły, konieczne będzie jak najszybsze rozpoczęcie leczenia i przełożenie wizyty u piercera.
Co, jeśli piercing się znudzi?
Niektóre nakłucia goją się bardzo szybko, a niektóre są z nami na całe życie, ale w przypadku piercingu są one zaciśnięte do małego, ledwo zauważalnego punktu, który w przyszłości można przywrócić do nakłucia bez ponownego przekłuwania. Aby uniknąć blizn podczas gojenia, najlepiej odwiedzić profesjonalnego piercera, zamiast próbować samodzielnie zdejmować kolczyki.