Zdecydowana większość spraw spadkowych wymaga przeprowadzenia rozprawy sądowej. Na rozprawę taką sąd wzywa uczestników postępowania (osoby biorące udział w sprawie) oraz wnioskodawcę. Dla wielu osób uczestnictwo w sprawie spadkowej jest pierwszą rozprawą, w której przyszło im uczestniczyć. W związku z tym warto wiedzieć jak wygląda procedura spadkowa na drodze postepowania sądowego i jak przebiega rozprawa sądowa.
Złożenie wniosku
Każdą sprawę sądową w zakresie prawa spadkowego rozpoczyna złożenie wniosku. Wniosek ten może być sporządzony i złożony zarówno przez profesjonalnego pełnomocnika, jak i przez osobą fizyczną. Wniosek składa się w Biurze Podawczym sądu. Pracownik sądu na kopii wniosku potwierdzi nam, że wpłynął on konkretnego dnia i przekaże go do dalszego rozpoznania. Sprawy spadkowe rozpoznaje zazwyczaj Wydział Cywilny sądu. To on otrzymuje wniosek, który złożony został w Biurze Podawczym, sprawdza go pod względem formalnym, nadaje sprawie sygnaturę i wyznacza termin rozprawy. Jeżeli wniosek nie jest kompletny, sąd wzywa wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych. Jeżeli jest kompletny, wyznacza termin rozprawy.
Wezwanie na rozprawę
Sąd na około miesiąc przed rozprawą wzywa uczestników i wnioskodawcę do stawiennictwa. Warto wiedzieć, że sąd może wysłać zarówno wezwanie, które obliguje do stawiennictwa, jak i zawiadomienie o rozprawie, które oznacza, że stawiennictwo na rozprawie jest dobrowolne. Na wezwaniu sąd podaje konkretną datę, godzinę i numer sali, w której odbędzie się rozprawa.
Rozprawa
Po stawieniu się w sądzie w określonym terminie udajemy się w okolice sali rozpraw. Przed każdą salą tego typu znajduje się wokanda. Wokanda jest rozpiską rozpraw, które odbywają się danego dnia w danej sali. Warto jest sprawdzić, czy nasza sprawa została na niej ujęta. Często zdarza się bowiem, że sale rozpraw są zamieniane w ostatnim momencie. Na taką okoliczność warto jest przybyć więc do sądu odpowiednio wcześniej- około 15 minut przed rozprawą.
Kiedy sąd przystąpi do rozpoznania do rozpoznania naszej sprawy spadkowej, zostaniemy wezwani na salę rozpraw przez protokolanta lub przez system.
Na wstępie sędzia na głos odczyta wniosek. Po jego odczytaniu zapyta wszystkich uczestników, czy zgadzają się z jego treścią. Kolejnym krokiem będzie złożenie przed sędzią zapewnienia spadkowego, czyli ostatecznego oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Sąd zapyta o:
- imię, nazwisko i zawód osoby składającej zapewnienie (poprosi też o dowód osobisty),
- imię, nazwisko, datę i miejsce śmierci spadkodawcy oraz jego ostatnie miejsce zamieszkania;
- rodzaj pokrewieństwa ze spadkodawcą;
- ewentualny testament;
- stan cywilny i dzieci spadkodawcy.
Na zakończenie rozprawy sędzia poinformuje o dalszych krokach. Jeżeli wydał on orzeczenie- ogłosi je, jeżeli podjął decyzję o przesłuchaniu świadków- wskaże ich, jeżeli odroczył termin- wskaże datę kolejnej rozprawy.
Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://adwokat-chojaczyk.pl/oferta/sprawy-spadkowe