Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Paradontozie mówimy "nie" odcinek 5 Wpływ higieny jamy ustnej na rozwój i postęp paradontozy cz.1

Paradontozie mówimy
Na rynku reklamowym jest ciągły gwar i szum,  wręcz nie wypada pokazywać  reklamy jednego produktu zbyt długo. Klient musi widzieć, że firma  cały czas unowocześnia swoje produkty, wprowadza nowości, jest aktywna, że jej zależy na rozwoju i zdobywaniu nowych klientów. Co to oznacza w praktyce?  Raz będzie  to ładniejsze opakowanie pasty do zębów z poprawioną grafiką, innym razem będzie to nowa, bardziej poręczna butelka zawierająca płyn do higienizacji jamy ustnej, czy wreszcie  nowy kształt tubki pasty do zębów, którą można postawić na korku. Firmy kręcą śmieszne filmiki reklamowe (kto chce lecieć do Rzymu z plamami po kawie na zębach, proszę podnieść rękę do góry), aby przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów. Wreszcie firmy pokazują wybrane fakty z opisu produktu, żeby klient miał  wrażenie, że trafił na ósmy cud świata, ale kończy się zwykle- jak Amber Gold.  Niekiedy nawet lekarze w spotach reklamowych robią maślane oczy z zachwytu nad pastą GUCIO PUCIO.  Czasami widzi się w aptekach, czy gabinetach lekarskich jak młode dziewczyny z dumą prezentują na swoich białych ubrankach nazwę antybiotyku pierwszego rzutu w chorobach dziąseł, czy też nazwę super pasty do zębów przy paradontozie. Personel apteki, czy gabinetu stomatologicznego  używa tych ubranek wcale nie dlatego, że  wierzy w to, że pasta XX, czy  płyn YY są najlepsze dla ich pacjentów. Oni po prostu dostają te ubrania za darmo, jako gadżet reklamowy  od producenta pasty XX, czy płynu YY , więc znowu chodzi o marketing, a mówiąc wprost chodzi o pieniądze. 
 
Pacjenci często nie zdają sobie sprawy, jak głęboko przenikają do naszej podświadomości slogany reklamowe, puste teorie bez pokrycia,  półprawdy  selektywnie wybrane do reklamy produktów mających pomagać w higienizacji, czy wreszcie ukryta reklama.  Przykładowo reklamy telewizyjne bardzo nachalnie zapewniają o istotnych  korzyściach wypływających z używania gumy do żucia. Faktycznie pada tam kilka ważnych argumentów przemawiających za używaniem gumy do żucia.  I chociaż absolutnie nie jest  to w 100% prawda, to na pewno są tam starannie wyselekcjonowane 100% półprawdy i ćwierćprawdy.  Należy przypomnieć pacjentom, że żaden szanujący się lekarz nie poleca swoim pacjentom gumy do żucia, jako podstawowego, codziennego  czynnika higieny jamy ustnej.  Prawda o gumie do żucia jest inna. Paradontolodzy i lekarze zajmujący się chorobami stawu skroniowo- żuchwowego dostają gęsiej skórki na samo wspomnienie gumy do żucia.   Tylko osoby posiadające idealne warunki zgryzowe  mogą stosować gumę do żucia, i to nie dłużej niż 10 minut dziennie. Używanie  gumy do żucia przez osoby z wadami zgryzu, chorobami przyzębia,  chorobami stawu skroniowo żuchwowego jest absolutnie zakazane.  Nadużywanie  gumy do żucia jest para-funkcją, która osłabia nasze zęby, ich aparat zawieszeniowy, czyli przyzębie, oraz dosłownie rozwala motorykę i koordynacje układu mięśniowego narządu żucia. 
Kiedy ostatnio widzieliście reklamę nitki do zębów zwykłej czy pęczniejącej? Kto pamięta, że są na rynku dostępne preparaty do kontroli higieny jamy ustnej do wykrywania płytki nazębnej?  Czy reklamy szczoteczek do przestrzeni międzyzębowych pojawiają się  równie często  jak reklamy markowych produktów kosmetycznych do higieny jamy ustnej?  Niestety reklamy te  pojawiają się raczej sporadycznie. Po prostu wzorców poprawnych zachowań higienicznych nie reklamuje się, bo to się po prostu nie opłaca. Z tego nie będzie pieniędzy. 
 
A może koncerny kosmetyczno- farmakologiczne zdają sobie sprawę z tego, że jak poprawi się świadomość pacjentów, to spadną ich zyski np. ze sprzedaży  gumy do żucia dla młodzieży,  tabletek na halitozę u  średniej generacji, czy  klejów do protez dla seniorów? To trudne pytania,  na które raczej nie uzyskamy szczerej odpowiedzi  od tych koncernów.
     
W leczeniu paradontozy najważniejsza jest kontrola zapalenia, a dokładniej  profilaktyka antybakteryjna . Niektóre zabiegi higieniczne wykonuje się  gabinecie stomatologicznym jak np. usuwanie kamienia nazębnego, ale  najważniejsze, najbardziej skuteczne  działania profilaktyczne w wyeliminowaniu szkodliwych szczepów bakteryjnych i odnowieniu prawidłowych, saprofitycznych stosunków bakteriologicznych w jamie ustnej sprowadzają się do codziennej domowej higieny.   Chodzi tutaj o staranne  mechaniczne usunięcie płytki nazębnej ze wszystkich powierzchni zębów, łącznie z powierzchniami stycznymi, czyli tymi  którymi zęby się stykają   ze sobą. Ze względu na zmienione warunki anatomiczne u  pacjenta z paradontozą części zęba  schowane w szczelinie (kieszonce dziąsłowej) wymagają specjalnych zabiegów higienicznych, podobnie jak sama higiena kieszonki dziąsłowej.  
 
W uproszczeniu można powiedzieć, że  odkładanie nieczystości w jamie ustnej jest związane z przyjmowaniem płynów, pokarmów, fizjologicznym złuszczaniem się nabłonka z błon śluzowych w jamie ustnej, oraz wytrącaniem  się białek ze śliny.  Jak widać odkładanie się  na zębach nieczystości jest nieuniknione, a te dojrzewają wraz z upływem czasu zalegania na zębach, co prowadzi do zmiany składu  kolonizującej je flory bakteryjnej. Dopiero taką strukturę  nazywamy biofilmem. Składa się  on z dwóch faz. Faza  przylegająca do powierzchni zębów nosi nazwę  płytki nazębnej. Pokrywa ona  całą powierzchnię naddziąsłową zęba, tzw. płytka naddziąsłowa, jak również  część zęba schowaną w kieszonce dziąsłowej lub w  kieszonce przyzębnej – płytka poddziąsłowa .  Druga faza  biofilmu  jest płynna. To faza planktoniczna,  na którą składają się różne substancje chemiczne, np. mediatory stanu zapalnego wydzielane przez  komórki w przyzębiu , drobiny pokarmu, złuszczony nabłonek oraz bakterie znajdujące się w szczelinie dziąsłowej.  Jest to coś w rodzaju zawiesiny wypełniającej całą objętość kieszonki dziąsłowej.  W oparciu o płytkę nazębną formuje się z czasem  kamień nazębny. Rozumiemy więc teraz  dlaczego zwalczanie płytki nazębnej jest kluczowym punktem terapii chorób zapalnych przyzębia. 
 
 
Opracował :
Grzegorz Romaszkiewicz 
spec. chirurgii szczękowej 
www.implant-dentist.pl

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy