Logo, czyli podstawa w komunikacji marki z klientami
Jako konsumenci zwracamy uwagę na to, jak wyglądają produkty, które kupujemy. Interesuje nas opakowanie, a także to, co się na nim znajduje. Możemy wręcz pokusić się o stwierdzenie, że bardzo często “kupujemy oczami”. Ważną rolę w tym procesie odgrywa logo. Ten charakterystyczny firmowy znak mówi nam - konsumentom - jakie przedsiębiorstwo stworzyło produkt. Ale rola logo nie jest tylko informacyjna.
Firmowe logo to sposób na przekazanie komunikatów w taki sposób, aby wywołać w nas chęć zakupu określonego produktu. Dlatego też, jako przedsiębiorcy, musimy wiedzieć, że omawiany symbol to najważniejsze narzędzie w naszym marketingowym orężu. To logo wywołuje w potencjalnych klientach pozytywne emocje. Budzi skojarzenia z tym co znane, lubiane i doceniane. Logo przekazuje wartości, jakie są ważne dla naszej firmy. Ponadto jest elementem, który może trafić do popkultury.
Na czym polega tworzenie logo?
Projektowanie logo to wymagający proces. Nie powinniśmy do niego podchodzić bez znajomości rynku, grupy docelowej, a także najlepszych rozwiązań i graficznych trendów. Inaczej tworzenie logo może być nieskuteczne - co prawda stworzymy znak, ale nie będzie on efektywnie pracować na pozytywny wizerunek naszej firmy. Dlatego warto ten proces zlecić profesjonalistom.
Wywiad z klientem, czyli brief i dalsze rozmowy
Tworzenie logo przez profesjonalne studio graficzne, jak GoodProject ( https://goodproject.pl/ ), zaczynamy od poznania oczekiwań firmy. Służy temu wypełnienie briefu. Zawarte w nim informacje rzucają światło na to, co marka chce osiągnąć, do jakiej grupy docelowej kieruje swoje produkty, a nawet czy ma już jakieś pomysły na logo. Dalsze etapy to rozmowy, które precyzują dotychczas przekazaną wiedzę i są punktem wyjścia do projektowania znaku.
Analiza rynku i grupy docelowej
Grupa docelowa to określenie osób, do których kierowane są produkty oraz usługi. Możemy w ten sposób wskazać, jaki jest przedział wiekowy potencjalnych klientów, jakie jest wykształcenie, wykonywany zawód, zainteresowania, a także miejsce zamieszkania. Te informacje również są wykorzystywane podczas tworzenia logo. Podobnie, jak analiza rynku oraz konkurencji. Dane te są istotne z uwagi na chęć dotarcia do właściwych osób. Tych, które już mogą być zainteresowane produktem, jak i tych, które są dopiero na początku ścieżki zakupowej.
Tworzenie logo
Kolejny krok to właściwe tworzenie logo. Wykorzystujemy w tym przypadku wiedzę i doświadczenie grafików, jak i marketingowców. Wszystko po to, aby zaprojektowany symbol był prosty, ponadczasowy, a także był skutecznym elementem w procesie budowania pozytywnego wizerunku firmy. Tworzymy więc szkice symboli, odzwierciedlamy je w cyfrowej wersji, a także analizujemy. Sprawdzamy, czy takie lub podobne logo nie zostało już przez kogoś stworzone. Ważna jest bowiem niepowtarzalność i skuteczność.
Stworzone logo konsultujemy z firmą, która ma je wykorzystywać. W razie konieczności wprowadzamy poprawki. Tak zaprojektowany symbol trafia do druku, a także pojawia się w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej.
Zobacz artykuł: Jak zrobić dobre logo firmy?
Podsumowanie
Tworzenie logo jest odpowiedzialnym i wymagającym procesem. Efektem musi być symbol, który będzie skutecznie pracował na pozytywny wizerunek marki. Dlatego konieczne jest stworzenie niepowtarzalnego, prostego i ponadczasowego znaku. Takiego, który przyczyni się do realizacji celów marketingowych i biznesowych.