Złoto inwestycyjne
Osoby zainteresowane zakupem złota fizycznego mogą skorzystać dziś z bogatej oferty polskich lub zagranicznych mennic, zamawiając złote sztabki lub tzw. monety bulionowe. To monety bez nominału, o ściśle określonej masie, wyprodukowane z czystego złota o próbie 999,9. Najczęściej sprzedawane monety bulionowe mają masę ćwierć, pół i całej uncji. Złote sztabki inwestycyjne mogą być dużo mniejsze, co jest ciekawą opcją dla drobnych inwestorów. W serwisie https://sklep.mennicametale.com.pl/pl/menu/sztabki-158.html można znaleźć miniaturowe sztabki złota o wadze zaledwie 1 g. Oczywiście dostępne są również sztabki większe, o masie 5, 10 i 20 gramów, a także o masie jednej uncji jubilerskiej trojańskiej (31,1 g). Osoby dysponujące większymi funduszami mogą pozwolić sobie na zakup sztabek 50 i 100 gramowych lub cięższych. Co warte podkreślenia, sztabki są zwykle nieco tańsze niż złote monety bulionowe.
Złote monety kolekcjonerskie i biżuteria
Alternatywnym sposobem inwestowania w złoto fizyczne jest zakup biżuterii lub złotych monet kolekcjonerskich. W tym jednak przypadku wartość złotej ozdoby lub monety zwykle w znaczący sposób przewyższa wartość złota wykorzystanego do wyprodukowania tego typu przedmiotów. Złote monety kolekcjonerskie czy biżuterię trudno zatem sklasyfikować jako rodzaj złota inwestycyjnego. Chcąc sprzedać tego typu przedmiotu po cenie aktualnej wartości użytego do ich produkcji kruszcu, praktycznie nigdy nie uzyska się ich wyjściowej wartości. Inwestowanie w złote monety kolekcjonerskie ma sens jedynie wówczas, gdy w przyszłości będą odsprzedane innemu kolekcjonerowi, który zna ich historyczną wartość i jest w stanie zapłacić za nią adekwatną cenę.
Najprostszą i jednocześnie najbezpieczniejszą formą inwestowania w złoto fizyczne, zwłaszcza w przypadku statystycznych osób, które nie znają się na wartości monet kolekcjonerskich, jest zakup złotych monet bulionowych lub sztabek wyprodukowanych z czystego złota. Dobrze jest wybierać monety pochodzące z renomowanych mennic, chociażby takie jak Krugerrandy z RPA, australijskie kangury czy amerykańskie orzełki.