Pod okiem profesjonalnych instruktorów,chyba każdy, kto jest odważny, może spróbować swoich sił i poczuć prawdziwą emocje podczas jazdy samochodem terenowym, samochodem rallycrossowym, quadem, motocyklem crossowym i gokartem. My naszą przygodę moto rozpoczniemy od gokartów, trzeba się wdrożyć! Miejsce godne powrotu i to nie tylko raz !
https://dami24.pl/z-kamera-w-plecaku/informacje-nie-tylko-dla-podrozujacych/19037
Sękocin zlokalizowany w gminie Raszyn, która niestety wielu z nas kojarzy się jako Faszyn from Raszyn. Błyszczące, cekinowe mini, kowbojki z półmetrowymi czubami, podarte legginsy w panterkę, różowe, sztuczne futerka czy skarpety do sandałów obalamy to stwierdzenie, bo absolutnie nie widać tego, za to Raszyn prezentuje się zupełnie inaczej, o czym mowa w dzisiejszym "Z kamerą w plecaku".
Ciekawostką jest to, że Raszyn ma 7060 mieszkańców, czyli ponad 8 razy więcej niż miasto Wyśmierzyce. Niby nic w tym nadzwyczajnego, tylko że... Raszyn jest wsią. Największą na Mazowszu, jedną z większych Polsce. Warto wiedzieć, że kiedyś Podwarszawski Raszyn przez krótki okres posiadał prawa miejskie. Z tego okresu pochodził zapewne rynek wytyczony w miejscu, gdzie dziś wznosi się kościół parafialny św. Szczepana , ale tym razem przedstawiamy zupełnie inne miejsce kultu religijnego!
W Raszynie znajduje się Świątynia Sikhijska, z języka hinduskiego Gurudwara (Brama do Boga). Jedyna w Polsce, zlokalizowana na ulicy Na Skraju 56. Nosi nazwę Gurudwara Singh Saba.
Nie wiem czy wiecie, ale na świecie jest około 25 milionów wyznawców sikhizmu, większość mieszka w Indiach, głównie w Pendżabie. Ale, aż pięć tysięcy sikhów mieszka w Polsce, a ich liczba rośnie.
To właśnie sikhizm jest Czwartą, najmłodszą z wielkich religii Indii . Jej historia brzmi tak: Nanak, który, zgodnie z sikhijskimi wierzeniami, miał doznać objawienia podczas codziennych ablucji w rzece – zniknął na jakiś czas w jej nurcie, żeby dostąpić widzenia stwórcy świata. Po tym niezwykłym przeżyciu zaczął głosić nową naukę, której kwintesencja zawarta jest w jego pierwszych słowach wypowiedzianych dopiero po trzech dniach od powrotu do ludzkiej rzeczywistości: „Nie ma hindusów, nie ma muzułmanów. Ścieżka, którą pójdę, jest ścieżką Boga”. Podobno był to pogląd bardzo rewolucyjny, który można było przypłacić życiem.
Ich wiara głosi, iż
- Tolerancja jest absolutnym priorytetem w sikhizmie. Wszystkie religie są ważne i żadna nie jest "gorsza". Sikhizm nie traktuje nikogo jako "niewiernego"
- Kobieta i mężczyzna w sikhizmie są równi. Sikhizm od samego początku był i jest jedynym indyjskim systemem społeczno-religijnym, który przejmuje się statusem kobiet
- Sikhizm zawsze krytykował podziały kastowe w Indiach i zawsze bronił kobiet. We wspólnocie nie ma separacji kobiet od mężczyzn, a poligamia jest zabroniona
Przed wejściem do świątyni należy zdjąć buty, umyć ręce, nakryć chustą głowę ( chusty znajdują się w świątyni) - to nasz obowiązek!!! Na terenie nie wolno palić, a nawet wnosić tytoniu. Podobno Rytuały w świątyni polegają na indywidualnej modlitwie, śpiewaniu pieśni ( najpopularniejsza Hare Kriszna) oraz czytaniu świętej księgi sikhizmu ( Sri Guru Grant Sahib)zaraz się o tym dowiemy i oczywiście podejrzymy. Wierni częstowani są poświęconym, wegetariańskim pokarmem, przygotowanym w świątyni oczywiście są to potrawy bez mięsa. Sikhowie kilka razy w ciągu dnia, za własne środki, karmią potrzebujących. Nie pytają przy tym o wyznanie, pochodzenie czy status społeczny. - to zatem dobrze o nich świadczy.
Jest tu czysto, porządnie, a od białych marmurów wręcz świetliście. Widać też zamożność wspólnoty bo Sikhowie jak protestanci cenią sobie ethos pracy.
Każdy guru spisywał też hymny i modlitwy, tworząc Adi Granth – świętą księgę, ogłoszoną ostatnim jedenastym guru. Od tej pory Adi Granth jest otoczona zawsze medytującymi granthi, spoczywa pod baldachimem i jest uroczyście odczytywana.
Sikhowie Przede wszystkim muszą nosić nie tylko turbany, ale mają obowiązek noszenia długich włosów, których nigdy się nie obcina a symbolizują one siłę i witalność. Sikh może włosy pokazać tylko żonie. Dzieci nie noszą turbanów, jedynie kok na czubku głowy owinięty chustką, co nadaje im nieco nieziemski wygląd. Aby utrzymać brody i włosy w czystości, każdy, Sikh ma kangha, grzebień, drewniany lub z kości słoniowej ukryty we włosach. Warto wspomnieć, iż Sikhowie nie spożywają mięsa. Islam+hinduizm, czyli sikhizm.
Warto zobaczyć z bliska sikhizm, który raczej jest u nas nieznany. Takie miejsca uczą tolerancji i wiary w dobro.
Zwiedzimy najstarszy zachowany budynek Raszyna. Plebania została w stylu klasycystycznym według projektu wybitnego architekta warszawskiego Szymona Bogumiła Zuga. Przylega do niej duży ogród. Od strony ulicy budynek oddzielony jest murowanym ogrodzeniem. W fasadę parterowego domu wmurowano kule armatnie pochodzące z pola bitwy mającej tutaj miejsce w 1809 r. W czasie okupacji hitlerowskiej budynek przejęli Niemcy na swoje potrzeby. Umieścili tutaj szkołę oraz szpital. Po wojnie plebania wróciła do swej pierwotnej funkcji.
Ile razy, wracając trasą katowicką do Warszawy, widziałem zarośla otaczające stawy, jakiś czas temu podjąłem decyzję, że muszę tam pojechać, a że mam ze sobą ekipę ze świetnymi kamerami, to od razu i Wam pokażę. Rezerwat terenu Stawów Raszyńskich chroni miejsca lęgowe ponad stu gatunków ptaków.
Co ważne dla tych co podróżują autem, nie ma tu problemu z zaparkowaniem. Po stawach poruszamy się groblami, korzystając z wytyczonej ścieżki przyrodniczej. W prowadzeniu obserwacji na stawach po wschodniej stronie al. Krakowskiej pomagają trzy wieże obserwacyjne .
Dlaczego warto tu przyjechać?
Po 1 dobry, szybki dojazd, po drugie ciszę i spokój na pewno tu odnajdziemy, a że wakacje zbliżają się ku końcowi to doskonała odskocznia od wielkomiejskiego zgiełku, gdzie nabierzecie sił przed powrotem do pracy.
A jeśli jesteście ciekawi kolejnych miejsc, które warto zobaczyć to zapraszamy do oglądania programu "Z kamerą w plecaku".