Gmina Rzeczniów przyjęła 30 kwietnia „Program Rozwoju Turystyki Rowerowej w Gminie Rzeczniów”. Plan został wypracowany wspólnie pomiędzy mieszkańcami a przedstawicielami samorządu, w ramach projektu Decydujmy Razem. Celem inicjatywy jest rozwój współpracy mieszkańców z władzami.
Ideą programu na lata 2012-2017 jest prowadzenie zrównoważonego rozwoju gminy Rzeczniów, poprzez stworzenie atrakcyjnego turystycznie, kompleksowego systemu tras rowerowych. Celem jest również przygotowanie pakietu usług towarzyszących oraz aktywizacja i angażowanie społeczności lokalnej.
Coraz bardziej pogłębiająca się urbanizacja nie ułatwia odpoczynku w oazach czystej przyrody. Turyści poszukują miejsc, w których w ciszy i spokoju mogli by uciec od przemysłowej cywilizacji. Miejscem takim jest Rzeczniów – gmina leżąca na południu województwa mazowieckiego.
Unikalna przyroda nie wystarcza jednak, by turyści na masową skalę chcieli odwiedzić wyjątkowy rejon. Niezbędne jest stworzenie im do tego stosownych warunków: przygotowanie infrastruktury, zaplecza turystycznego oraz atrakcji.
- Samorząd może przygotować najlepszą strategię rozwoju. Może ona okazać się jednak najgorszą, jeśli sensu, celu oraz zysków z jej realizacji nie będą rozumieli i akceptowali mieszkańcy, których dotyczy. Plan ma również małe szanse realizacji, jeśli nie włączą się w niego aktywnie obywatele. Dlatego też gmina Rzeczniów zdecydowała się na przyjęcie programu rozwoju, tworząc go i konsultując ściśle z mieszkańcami – mówi Karol Burek, wójt gminy Rzeczniów.
W pracach nad programem brali udział przedstawiciele Rady Gminy, sołectw, Urzędu Gminy, bibliotek, szkół oraz mieszkańcy. Wsparcia merytorycznego w pracach nad strategią udzielali eksperci: animatorzy oraz specjaliści od ekoturystyki -tłumaczy Piotr Rozbiecki, specjalista ds. współpracy z mediami z Fundacji „Fundusz Współpracy”.
Turystyka rowerowa ma szansę stać się ważną gałęzią gospodarki w gminie i przyczynić do rozwoju małej przedsiębiorczości. Mieszkańcy poprzez współpracę i aktywizację, mają szansę na poprawę swojej sytuacji ekonomicznej. Atutem Rzeczniowa, oprócz walorów przyrodniczych, jest również sąsiedztwo popularnego ośrodka turystycznego Bałtowa (ok. 0,5 mln turystów rocznie), w którym turystyka rowerowa mogłaby stanowić element wzbogacenia oferty.
- Mieszkańcy oraz przedstawiciele samorządu wykonali pierwszy, kluczowy krok, pracując razem nad programem rozwoju i współdecydując o przyszłości swojej oraz gminy. Tylko połączona praca i zaangażowanie może przynieść efekty widoczne i odczuwalne dla wszystkich – podsumowuje Karol Burek.
Już 1 czerwca w Rzeczniowie zaplanowany jest Rowerowy Dzień Dziecka.