Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Weekend w Polsce. Dużo pomysłów na krótki wyjazd - "Z kamerą w plecaku"

Gdzie na kajak w Polsce? Jaką rzekę wybrać na spływ?
Przejeżdżając przez Białobrzegi czy to autobusem, rowerem, czy tez samochodem nie sposób nie dostrzec mostu! Białobrzeski, żelbetowy most to symbol miasta! Zawsze zwracał moją uwagę - wygląda imponująco, nie wiem czy zdajecie sobie sprawę, że kiedyś przeprawa przez Pilicę pod Białobrzegami odbywała się brodem i promem, przez dwie odnogi okalające pastwiska. Było to niewygodne rozwiązanie przy niskich stanach wód i wysokich, co czasem nawet odcinało komunikację na kilka tygodni. Te drewniane mosty były również niszczone podczas I wojny światowej, dlatego przystąpiono do realizacji nowego mostu z użyciem żelbetonu. Czteroprzęsłowy most łukowy był najdłuższym, spośród betonowych i żelbetonowych konstrukcji w Polsce okresu międzywojennego. Most przeszedł również do historii… literatury. Pisali o nim polscy poeci i prozaicy, m. in.: Agnieszka Osiecka, Jarosław Iwaszkiewicz, Stanisław Dygat.
Każde miasto ma swoje centrum. Tam zwykle urzędują osoby podejmujące istotne decyzje dla miasta. Tam też toczy się życie towarzyskie, takim sercem Białobrzegów jest rynek, do którego zmierzamy. Na Placu Zygmunta Starego jest Jeremi Przybora, ten wspaniały artysta, mieszkający nad Pilicą w Pacewie i bywający w Białobrzegach, są tu również białobrzeskie gąski. Jak twierdzą władze miasteczka, białe gęsi wiążą się z legendą o powstaniu miasta i stały jego znakiem rozpoznawczym. Biała gęś związana jest z legendą o powstaniu miasta.
- Pewien władca, jadąc w kierunku naszego miasta, zobaczył pasące się na nadpilickich łąkach białe gęsi, które z daleka dawały wrażenie białych brzegów nad rzeką Pilicą. Stąd Brzegi zmieniły swą nazwę na Białobrzegi.
Tyle mówi legenda, ale faktem jest, że nad Pilicą gęsi wypasano jeszcze w połowie XX wieku! Na rynku, w mieści się siedziba Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta i Gminy. Ciekawostką jest fakt, że w Szydłowcu istnieje identyczny budynek - siedziba starostwa.
Most Poniatowski w Warszawie, gmach główny Politechniki Warszawskiej… Większość z nas nie miałaby kłopotu z przypisaniem autorstwa tych obiektów Stefanowi Szyllerowi — jednemu z najwybitniejszych przedstawicieli historyzmu. Mało kto zna jednak inne dzieła architekta, rozrzucone często po niewielkich miejscowościach województwa mazowieckiego, a tak naprawdę, szlak twórczości architektonicznej Stefana Szyllera, znanego warszawskiego architekta, powstał w regionie radomskim i na tej trasie turystycznej są również Białobrzegi! Kościół Św Trójcy, słynny architekt Stefan Szyiler z Warszawy przedstawił projekt kościoła w stylu „polski barok" i rozpoczęła się jego budowa. Ten trójnawowy i trzyprzęsłowy kościół powstał z granitu, cegły i żelazobetonu. Na placu kościelnym, w części bocznej, pozostała potrójna brama prowadząca do dawnego kościoła, a na niej wykonane w 1896 r. kamienne figury Czterech Ewangelistów.
Wiele osób, które podróżują zastanawiają się gdzie zjeść? Jaką restauracje, czy też bar wybrać! Mój wybór to restauracja Krakowska, m.in. dlatego, że zlokalizowana jest przy ulicy Krakowskiej, gdzie są zabytkowe kamieniczki z okresu międzywojennego! Zobaczymy, czy pozytywne opinie będą spójne z moimi odczuciami! Wiem na pewno, że na głodnego nie można zwiedzać!
Naszą ideą jest pokazywać to o czym m.in przewodniki turystyczne nie wspominają, dlatego chce pokazać wam to co mnie również zaskoczyło, a mianowicie młyn, który działa do dziś! Nie wiem, czy wiecie, historia młynów wodnych liczy sobie ponad dwa tysiące lat. Oznacza to, że były jednym z najdłużej używanych wynalazków w historii ludzkości. Niewiele urządzeń skonstruowanych przez człowieka wykorzystywało w tak prosty sposób naturalną energię spiętrzania wody, niewiele też obrosło tak licznymi legendami. Dziś działający młyn wodny najczęściej spotkamy w skansenie, niegdyś — był to jeden z najważniejszych budynków dla wiejskiej społeczności, dlatego pokaże Wam tutejszy młyn, gdzie powstaje mąka! Drewniany młyn z końca XIX w. jest na rzece Pierzchni. Według legend w opuszczonych młynach straszyło. Jeśli diabeł chciał gdzieś zamieszkać, wybierał najczęściej stary młyn, ale jak widać tu na pewno on nie zamieszkał!
Białobrzegi to również Jezioro Wschodnie i malowniczy kanał łączący to jezioro z rzeką Pilicą jest zwyczajowo zwany "Księżym Ogrodem", gdyż faktycznie znajduje się na tyłach kościoła i plebani. Jak widać miejsce jest dobrze zaaranżowane, mamy oświetloną promenadę, więc można naprawdę poczuć się jak na wakacjach! Oprócz tego, że jest tu jezioro Wschodnie, to przez Białobrzegi przepływa rzeka Pilica, z którą zaraz się zapoznamy i sprawdzimy, jak się wije i jaka jest prędkość nury. W tym celu wybieramy się na spływ kajakowy Brzeźce. 
Jest tu również Stanica WOPR tuż nad brzegiem Pilicy, przy pięknym starym żelbetonowym moście wjazdowym do miasta, w niedużej odległości od centrum miasta (około 10 min) oraz dwóch zbiorników wodnych służących do uprawiania wędkarstwa. Powiatowe WOPR jest właścicielem terenu, na którym znajduje się pole namiotowe, przystań dla sprzętu wodnego i baza ratownictwa wodnego.
Dla osób zainteresowanych roślinnością warto wspomnieć, że w gminie Białobrzegi znajduje się 5 pomników przyrody, z których najstarszy, dąb, ma 500 lat. Jest także park zabytkowy w Stawiszynie w gminie Białobrzegi, w którym rosną 3 dęby szypułkowe w wieku 160, 250, 500 lat oraz jeden klon zwyczajny w wieku 90 lat. Reasumując Białobrzegi to obowiązkowy punkt na turystycznej mapie. Jeśli jesteście ciekawi miejsc, które warto odwiedzić, zapraszamy na kolejny program " Z kamerą w plecaku". 

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy