W piątek, 8 stycznia odbyła się konferencja prasowa ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka i zastępy głównego inspektora sanitarnego Krzysztofa Saczka.
- To nie jest ostateczna decyzja o powrocie dzieci do szkół. To jest ogłoszenie wejścia w fazę praktyczną przygotowań do ewentualnego powrotu uczniów do szkół. O tym, czy ten powrót nastąpi, zdecyduje premier w przyszłym tygodniu po dodatkowych jeszcze konsultacjach z Radą Medyczną - mówił podczas konferencji minister Przemysław Czarnek.
Jak poinformował resort, ewentualny powrót uczniów klas I-III do szkół będzie możliwy jedynie w reżimie sanitarnym. Wspólnie Ministerstwo Edukacji i Nuki z GIS i MZ przygotowało wytyczne dla szkół. - Wytyczne te, w dużej mierze opierają się na zapisach znanych już np. z września 2020 r. Znajdują się w nich rekomendacje dotyczące zasad organizacji zajęć, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń oraz powierzchni, organizowania gastronomii czy postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły - wyjaśnia minister.
https://www.cozadzien.pl/edukacja/koronawirus-odwolane-studniowki/69817
W przypadku powrotu uczniów do szkół, rekomendacje zakładają, m.in.: jedna grupa uczniów - jedna sala; ci sami nauczyciele dla danej klasy, indywidualny plan dnia dla klasy, np. odrębne wejścia do szkoły, przerwy o różnych godzinach; częste mycie rąk, wietrzenie sal.
Decyzja o ewentualnym przedłużeniu bądź poluzowaniu obostrzeń ma zapaść w przyszłym tygodniu. - Ta decyzja będzie oczywiście podyktowana tym, w jaki sposób rozwijać się będzie pandemia koronawirusa w kolejnych dniach - poinformował na konferencji minister Czarnek.
Testowanie nauczycieli
Od poniedziałku, 11 stycznia rusza ogólnopolska akcja testowania nauczycieli. W poniedziałek rozpoczną się testy przesiewowe na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół. Badania potrwają do 15 stycznia. Wynik badania każdy otrzyma najpóźniej w niedzielę, 17 stycznia. Wynik będzie dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta.
- W ramach przygotowywania do rozpoczęcia nauki po feriach, została podjęta decyzja o przeprowadzeniu testów przesiewowych wśród nauczycieli, ale również wśród pracowników administracyjnych szkół, zainteresowanych tymi testami. Do testów zgłosiło się ok. 165 tys. osób - mówił podczas konferencji Krzysztof Saczek, zastępca GIS-u. - Te badania zostaną przeprowadzone w ponad 600 punktach wymazowych.
Jak informuje GIS, badania są dobrowolne i bezpłatne. Mogą się na nie zgłosić nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy szkoły, tj.: obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, personel sekretariatu, personel pomocniczy, personel odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, personel sprzątający, a także personel wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły.
Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne zbierały listy imienne i oświadczenia od każdego zainteresowanego badaniem o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz na badanie. Każdy nauczyciel i pracownik szkoły, który zgłosił się do badania otrzyma odpowiednie skierowanie.
https://www.cozadzien.pl/edukacja/dochodzilo-do-naduzyc-skuteczna-interwencja/69865
Gdzie zrobić test?
Badania będą wykonywane za pomocą testu PCR, w jednostkach inspekcji sanitarnej oraz w punktach drive thru. Listy punktów i godziny poboru wymazów od nauczycieli i pracowników szkół opublikowane zostaną na stronach internetowych Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych i stronach Powiatowych Stacji Sanitarno –Epidemiologicznych.
Pozytywny test, co dalej?
Osoby, które otrzymają pozytywny wynik testu na obecność SARS-Cov-2 muszą poddać się obowiązkowej 10. dniowej izolacji domowej (w przypadku braku objawów) oraz skontaktować się telefonicznie z lekarzem POZ. Konieczne będzie również zgłoszenie do Państwowej Inspekcji Sanitarnej osób z kontaktu.
Osoby z pozytywnym wynikiem nie będą musiały starać się o uzyskanie zwolnienia lekarskiego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który ma dostęp do tych danych z systemu informatycznego (tzw. systemu EWP), udostępni je pracodawcy.