Jednak impreza będzie nie tylko dla zainteresowanych techniką. Korzystając z okazji, Kombud zaprasza całe rodziny. Dla najmłodszych przygotowano m.in. wiele konkursów i zabaw edukacyjnych, pokaz grupy serwisowej, warsztaty manualne “Majsterkowanie” i – uwaga! - przejazd kolejką szynową. Starsi będą mogli zwiedzać jeden z najnowocześniejszych zakładów w regionie, w tym wystawy systemów sterowania ruchem kolejowym, projektów zrealizowanych z pieniędzy UE, historii Kombudu. Ale też spełnić swoje dziecięce marzenia i przejechać się ciężkim sprzętem (np. koparką), a także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie za sterami stalowej maszyny.
Studenci i uczniowie szkół technicznych wezmą zaś udział w prezentacji projektu ESTER z warsztatami praktycznymi i w konkursie "Kolej na staż - wygraj staż". Nagroda to płatne trzymiesięczne praktyki w Zakładach Automatyki Kombud S.A.
- Chcemy w ten sposób zaprezentować szerszej publiczności działalność naszej firmy oraz osiągnięcia na polu nowatorskich technologii i ich implementacji w systemach kolejowych. Działalność badawczo-rozwojowa jest bardzo ważna dla działalności KOMBUD-u dlatego Zarząd przykłada dużą wagę do pozyskiwania specjalistów czy nawiązywania kontaktów z ośrodkami naukowymi. Duże znaczenie ma również wsparcie programów naukowo-badawczych w ramach funduszy unijnych. Dzięki pozyskiwaniu środków pomocowych nasze projekty mogą być bardziej rozbudowane i sięgać po nowocześniejsze technologie. Bez wsparcia ze strony Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości projekt ESTER nie zostałby zrealizowany w tak szerokim zakresie a jego efekty nie byłyby tak znaczące – mówi Roman Leśniewski, Kierownik Projektu.
Przypomnijmy, że Kombud zatrudnia dziś ponad 200 osób (połowa to inżynierowie), przyjmuje głównie zamówienia Polskich Linii Kolejowych. Pracownicy firmy w ostatnich latach stworzyli nowatorski ekonomiczny system zdalnego sterowania i kierowania ruchem kolejowym ESTER. Pozwala on na to, że dwie osoby są w stanie kierować 90 kilometrami linii kolejowej. Opracowanie systemu kosztowało prawie 21 ml zł, z czego Unia Europejska dała ok. 9 mln zł dofinansowania. Dzięki takim projektom firma zyskuje prestiż i będzie zarabiać - już trwają rozmowy o eksporcie systemu ESTER.
Kombud ma już 22 lata, spółka została powołana w 1991 roku. W roku 2005 powiększyła się o Zakład Automatyki w Radomiu z siedzibą przy ul. Wrocławskiej 10. Firma projektuje, produkuje, instaluje, naprawia wszystko, co związane jest ze sterowaniem ruchem kolejowym - od skomplikowanych systemów kontroli po semafory i wykolejnice.
„Dni Otwarte Funduszy Europejskich” realizowane pod patronatem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.
PLAN RAMOWY POKAZÓW:
9:30-10:30 - zorganizowane zwiedzanie Centrum Automatyki i Elektroniki
10:30-11:30 - zorganizowane zwiedzanie Centrum Obróbki Mechanicznej
10:00-12:00 - prezentacja Projektu ESTER dla uczniów i studentów z warsztatami praktycznymi
12:00-14:00 - konkurs "Kolej na staż - wygraj staż" dla studentów i uczniów szkół technicznych
14:30-15:00 - uroczyste wręczenie nagród, zakończenie
Więcej o firmie i Dniach Otwartych Funduszy Europejskich - TUTAJ