Sezon wakacyjny to najtrudniejszy czas dla publicznej służby krwi. Zwiększone zapotrzebowanie na ten cenny składnik jest wynikiem dużej ilości wypadków, wykonywanych operacji, ale także tego, że krwiodawcy przebywają w tym okresie na urlopach. Jedyny sposób na zdobycie krwi jest pozyskanie jej od dawcy. Pomimo postępu medycyny, krwi nadal nie da się syntetycznie wyprodukować, a to najcenniejszy składnik, który ratuje życie - stąd apel do wszystkich pełnoletnich osób, aby stawiali się w punktach krwiodawstwa.
Aktualnie stan krwi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu jest dramatycznie niski. – W tym momencie brakuje już wszystkich grup krwi. Najbardziej tych w zakresie minusowym. W ostatnim czasie obserwujemy zmniejszoną ilość dawców w naszym centrum, jednak wiemy też, że ta sytuacja nie dotyczy tylko nas, bowiem w całej Polsce brakuje krwi – informuje Aneta Słyk-Małysa, kierowniczka działu dawców i pobierania w RCKiK w Radomiu.
Kto może oddać krew?
Krew może oddać każda pełnoletnia i zdrowa osoba, która waży co najmniej 50 kg. – Nawet jeśli nie jesteśmy pewni, czy możemy oddać krew i czy lekarz nas zakwalifikuje, to zawsze warto się do naszego centrum zgłosić, a my na miejscu udzielimy wszystkich niezbędnych informacji – podkreśla kierowniczka.
Jednorazowo pobiera się tylko 450 ml pełnej krwi. – Ta ilość w żaden negatywny sposób nie wpływa na nasz stan zdrowia - dodaje Słyk-Małysa.
Samo pobieranie trwa zwykle ok. 8-10 minut. Zdecydowanie dłuższa jest procedura kwalifikacji – rejestracja, wykonanie badań analitycznych i wywiad z lekarzem, które mogą potrwać około godziny.
Przy każdym pobieraniu krwi u krwiodawcy wykonywany jest rutynowo zestaw badań na: stężenie hemoglobiny, test kiłowy, antygen HBs, DNA-HBV, przeciwciała anty-HCV, RNA HCV, przeciwciała anty-HIV oraz RNA HIV, grupę krwi układu ABO, grupę krwi układu Rh, a przy kolejnych donacjach również inne układy grupowe, a także przeciwciała.
https://dami24.pl/wiadomosci/brakuje-krwi-rckik-apeluje/30029