Święto Chleba to wydarzenie, które na stałe zagościło w kalendarzu kulturalnym Radomia i cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców miasta oraz całego regionu. XXVI edycja wydarzenia odbędzie się w najbliższy weekend, czyli 6-8 września.
- Wszystkie uroczystości przyjmą formę pikników rodzinnych, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Oprócz festiwalu pieczywa, wypieków i ciast, zaplanowano różnorodne gry i zabawy dla dzieci oraz całych rodzin, a także występy artystyczne - mówiła Katarzyna Kalinowska, wiceprezydent Radomia.
- Tego typu święta to taki odpowiednik dożynek, które mają miejsce na terenach wiejskich. Tam wśród rolników świętuje się święto plonów, a my mamy okazję dziękować wspaniałym rzemieślnikom i celebrować w tym roku 20-lecie odnowienia Cechu Piekarzy w naszym mieście - mówił Łukasz Molenda, wiceprezydent Radomia.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/konferencja-prasowa-dot-radomskiego-swieta-chleba-zdjecia/103365
I właśnie z tej okazji, już w piątek (06.09) o godz. 12, odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej przy ul. Rwańskiej 25. Jak podkreślił Jarosław Gajda, to istotne wydarzenie nie tylko dla rzemieślników, ale także dla całego społeczeństwa.
- Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że niegdyś Radom miał zamek. Ochrony jego bram i murów nie pełnili jedynie zawodowi żołnierze, ale także rzemieślnicy, którzy w chwili zagrożenia porzucali swoje rzemiosło, by stanąć do obrony murów, a tak naprawdę rodzin i własnych dzieci - mówił Jarosław Gajda, prezes Cechu Piekarzy w Radomiu.
Tegoroczne Święto Chleba będzie połączone także z obchodami 40-lecia Izby Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Radomiu. W Kamienicy Deskurów zostanie otwarta wystawa „Rzemiosło wczoraj i dziś”.
- Poprzez te lata wykształciliśmy ponad 31 tys. czeladników i 4 tys. mistrzów. Ci ludzie kształtują rynek gospodarczy ziemi radomskiej. Myślę, że właśnie ten kunszt piekarski jest tego przykładem - mówił Marek Sokołowski, przedstawiciel Izby Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Radomiu.
Partnerem wydarzenia jest samorząd województwa mazowieckiego.
- Chyba nikt nie wyobraża sobie, aby Święto Chleba mogło się nie odbyć. W dzisiejszych czasach, kiedy życie toczy się w zawrotnym tempie, tym bardziej powinniśmy być wdzięczni piekarzom. Co roku, to jest ich ciężka praca i zapewne niełatwa, biorąc pod uwagę, wypieranie tego biznesu przez duże sieci - tłumaczył Dawid Ruszczyk, dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Radomiu.
„Chleb od piekarza zdrowia przysparza” – pod takim hasłem odbędzie się tegoroczne Święto Chleba. Warto podkreślić, że nie jest ono przypadkowe.
- Rzeczywiście, piekarnie rzemieślnicze produkują pieczywo, które jest zdrowe. Pieczywo na naturalnych fermentacjach korzystnie wpływa na zdrowie naszego przewodu pokarmowego. Dlatego warto sięgać po takie pieczywo, które nam przysparza zdrowia - mówiła Ewa Brzezińska, współwłaścicielka piekarni Wacyn.
Program XXVI Święta Chleba:
6 września
20-lecie reaktywowania Cechu Piekarzy w Radomiu
godz. 12 - 18 - festyn rodzinny na pl. Corazziego - kiermasz rzemieślniczego pieczywa i ciast
godz. 12 - uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej przy ul. Rwańskiej 25
godz. 12.30 - seminarium i wystawa "Rzemiosło wczoraj i dziś" - Muzeum Historii Najnowszej Radomia w Kamienicy Deskurów
7 września
40-lecie Izby Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Radomiu
godz. 10 - 21 - festyn rodzinny - kiermasz pieczywa i ciast oraz gry i zabawy
godz. 13 - Izba Rzemieślnicza - 40-lecie
godz. 15 - pokaz tańca towarzyskiego - tango argentyńskie
godz. 16 - występ Zespołu Pieśni i Tańca Maryś
8 września
godz. 10 - 21 - festyn rodzinny - kiermasz pieczywa i ciast, gry, zabawy i warsztaty
godz. 12.30 - msza św. za dar chleba – Katedra Opieki NMP w Radomiu
godz. 13.30 - scena na pl. Corazziego: przedstawienie organizatorów i patronów, wystąpienia okolicznościowe, wręczenie Kluczy św. Kazimierza
godz. 14 - występ Zespołu Ludowego Guzowianki
godz. 16 - pokaz tańca towarzyskiego – tango argentyńskie
godz. 17- koncert Mezo
godz. 19 - występ zespołu Carpe Diem