Długo wyczekiwana al. Wojska Polskiego
Każdy, kto przed przebudową jeździł al. Wojska Polskiego, pamięta jeszcze zapewne, w jakim ona była stanie. Od chwili oddania obwodnicy do użytku w 1980 r. praktycznie nie było tam większych remontów. Dopiero po 40 latach eksploatacji nastąpiły poważne zmiany. Udało się to zrobić dzięki niemalże 90-milionowej dotacji z budżetu państwa. Przebudowane odcinki mają łącznie około 5,5 km długości. Każda droga ma obecnie po dwie jezdnie. Trzeba do tego dodać między innymi łącznice z u. Lubelską, równoległe drogi dojazdowe do okolicznych posesji i inne odcinki, żeby doliczyć się w sumie około 15 km nowych jezdni. Poza tym drogowcy przebudowali wloty pobliskich ulic, wykonali ciągi dla rowerzystów i pieszych (łącznie około 10 km), a także zbudowali zatoki przystankowe, przy których są już nowe wiaty. Ustawili ponadto latarnie LED i urządzili przydrożną zieleń. Kluczowym elementem całego zadania były dwa nowe wiadukty nad linią kolejową nr 26. Powiększone zostało też przy tej okazji rondo Popiełuszki.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/aleja-wojska-polskiego-otwarta-zdjecia/69539
https://www.cozadzien.pl/radom/al-wojska-polskiego-otwarta/69541
Ul. Małęczyńska
W kwietniu 2020 r. zakończyła się przebudowa około 600-metrowego odcinka ul. Małęczyńskiej na Dzierzkowie. Jezdnia usprawniła dojazd do stojących przy niej domów, ale także do terenów przemysłowo-handlowo-usługowych. Zakres zadania obejmował przede wszystkim rozbiórkę starej drogi, wzmocnienie podłoża oraz wykonanie asfaltowej jezdni wraz z podbudową. Powstały tam także: nowa kanalizacja deszczowa, obustronne chodniki z kostki i zjazdy do posesji, trawniki, miejsca parkingowe oraz oświetlenie LED. Wyznaczone zostały miejsca na przystanki autobusowe.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/remont-ulicy-maleczynskiej-zakonczony-zdjecia/64164
Nowa jakość Kierzkowskiej
Dużą inwestycją, zrealizowaną w minionym roku, była przebudowa ul. Kierzkowskiej, przebiegającej przez Halinów i Kierzków. Dawniej była ona utwardzona destruktem. Nie było tam chodnika lecz gruntowe pobocza. Teraz jest tam asfaltowa jezdnia wraz z obustronnymi chodnikami i zjazdami do wszystkich posesji. Drogę oświetlają nowe lampy LED. Roboty objęły całą długość ulicy, czyli ponad dwa kilometry. Przed szkołą u zbiegu Kierzkowskiej z łącznikiem biegnącym do ul. Wolanowskiej jest tak zwane wyniesione skrzyżowanie - dla bezpieczeństwa uczniów.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/remont-ulicy-kierzkowskiej-zdjecia/64429
https://www.cozadzien.pl/radom/przebudowa-ul-kierzkowskiej-zakonczona/65254
Dwie czynówki
2020 r. to też ukończenie dwóch inwestycji czynowych czyli współfinansowane przez zainteresowanych mieszkańców. Pierwszą z nich był fragment ul. Karczemnego na osiedlu Akademickim razem z łącznikiem do ul. Lutosławskiego. Nowa droga ma 300 m długości, od pięciu i pół do sześciu metrów szerokości, nawierzchnię z betonowej kostki, chodniki po obu stronach, kanalizację i oświetlenie. W tym rejonie jest teraz strefa ograniczonej prędkości Tempo 30.
https://www.cozadzien.pl/radom/skonczyla-sie-budowa-odcinka-ul-karczemnego/62054
Drugą czynówką była ul. Radostowska na Młodzianowie. Pomiędzy ul. Gajową a Działkową ma ona asfaltową jezdnię o szerokości sześciu metrów. Po jej obu stronach są chodniki z kostki. Takie same parametry otrzymał także fragment ul. Działkowej od Wydmowej do Radostowskiej oraz łącznik ul. Wydmowej i Radostowskiej. Na dalszym odcinku - między ul. Działkową a Godowską - ul. Radostowska jest ciągiem pieszo-jezdnym. Zakres inwestycji obejmował także wykonanie kanalizacji i oświetlenia ulicznego. Na wniosek mieszkańców powstały progi zwalniające.
https://www.cozadzien.pl/radom/zakonczyla-sie-budowa-radostowskiej/67313
Bulwary dla pieszych i rowerzystów
Piesi oraz rowerzyści mają do dyspozycji nowe 640-metrowe połączenie ul. Garbarskiej i Podhalańskiej, stanowiące przedłużenie bulwaru na Zamłyniu w kierunku ul. Maratońskiej. Na odcinku od ul. Garbarskiej aż do połączenia z pętlą na pierwszym etapie bulwaru została wybudowana asfaltowa jezdnia wraz z chodnikiem. Dalej jest szeroki ciąg pieszo-jezdny. Na całej długości obowiązuje strefa zamieszkania. Droga może być wykorzystywana wyłącznie przez pojazdy służb miejskich bądź dojeżdżające do posesji. Postawiono tam lampy oświetleniowe, ławki i kosze na śmieci.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/koncowy-etap-prac-przy-bulwarach-zdjecia/68494
Przejście przez Czarnieckiego
Na przejściu dla pieszych przez ul. Czarnieckiego, w pobliżu skrzyżowania z ul. Folwarczną, pojawiły się światła wzbudzane przyciskiem przez przechodniów. Nowością w Radomiu są listwy LED, umieszczone w chodnikach z obu stron przejścia. Świecą one na czerwono lub na zielono w zależności od tego, jakie światło jest w danej chwili na sygnalizatorach dla pieszych. Ma to chronić zarówno przechodniów z dysfunkcjami wzroku, jak i tych, którzy stają za blisko krawędzi jezdni lub przemieszczają się wpatrzeni w ekrany swoich smartfonów. Jest to rozwiązanie pilotażowe. Zakres inwestycji obejmował nie tylko montaż sygnalizacji świetlnej. Obok przejścia został wybudowany przejazd dla rowerzystów połączony z fragmentem nowej drogi rowerowej biegnącej do pętli autobusów komunikacji na Kapturze.
https://www.cozadzien.pl/radom/dziala-sygnalizacja-przy-ul-czarnieckiego/69345
Przejazd dla rowerów w Śródmieściu
Warto też wspomnieć o nowym rozwiązaniu zastosowanym w Śródmieściu - na skrzyżowaniu ul. Żeromskiego i Czachowskiego. Powstał tam przejazd rowerowy, przed którym zainstalowano pierwszą w Radomiu trzykomorową sygnalizację jedynie dla rowerzystów. Wybudowano przy tej okazji nowe połączenie rowerowe z sąsiednią ul. Batorego. To projekt zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego.
https://www.cozadzien.pl/radom/rowerzysci-przejada-batorego-czachowskiego-nowym-przejazdem/65892
Nowe drogi rowerowe na Ustroniu i Prędocinku
Nowe drogi rowerowe wraz z przylegającymi do nich chodnikami powstały obok fragmentów ul. Jana Pawła II na Ustroniu (od ronda Dmowskiego do przedszkola) i Brata Alberta na Prędocinku (od wjazdu na teren szkoły gastronomicznej do pętli końcowej autobusów miejskich). Na przecięciach tych tras z jezdniami poprzecznymi pojawiły się wyniesione przejścia dla pieszych i przejazdy dla rowerów. Łączna długość obu nowych szlaków to około 1,2 km. Zostały one wykonane w ramach projektu multimodalnego, współfinansowanego ze środków unijnych. Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu powstała natomiast nowa droga dla rowerów i chodnik obok ul. Aleksandrowicza (od ronda Powstańców Warszawy do pętli końcowej autobusów na Józefowie, z wlotem naprzeciwko ul. Pawlaka), jak również nowe przejście dla pieszych przez ul. Paderewskiego na Gołębiowie II (w pobliżu bloków nr 9, 18 i 20).
Nowe oświetlenie
Nowe oświetlenie pojawiło się przy ul. Kostki-Napierskiego na Zamłyniu i Olimpijskiej na Halinowie, a także obok sięgaczy ul. Banacha na Janiszpolu i Błędowskiej na Wólce Klwateckiej. Poza tym zostały wymienione latarnie przy ul. 25 Czerwca (od Sienkiewicza do ronda Mikołajczyka, przy okazji prac prowadzonych przez Wodociągi Miejskie) oraz przy al. Grzecznarowskiego (od tunelu pod torami kolejowymi do ronda Dmowskiego). Nowe latarnie były montowane w ramach praktycznie wszystkich większych inwestycji drogowych w mieście.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/otwarcie-przebudowanego-fragmentu-25-czerwca-zdjecia/69314
W trakcie realizacji
W trakcie realizacji jest budowa drugiego etapu trasy N-S między ul. Czarnoleską a Żakowicką, rozbudowa ul. Szydłowieckiej (na całej długości) oraz fragmentów ul. Bema, Jasińskiego i Sowińskiego na osiedlu XV-lecia. Trwają także prace przy budowie nowej drogi omijającej wydłużony pas startowy lotniska na Sadkowie (połączenie końcówki ul. Lubelskiej z Kiedrzynem) oraz dwóch ul. na Wincentowie (między Witosa a Rataja), które umożliwią niebawem powiększenie strefy przemysłowej istniejącej na Wólce Klwateckiej. Wszystkie te zadania zakończą się w 2021 r.
https://www.cozadzien.pl/radom/prace-na-os-xv-lecia-na-polmetku/69796
Zmiany w komunikacji miejskiej
W komunikacji miejskiej w Radomiu najważniejszym wydarzeniem 2020 r. było rozpoczęcie eksploatacji dziesięciu fabrycznie nowych autobusów elektrycznych. To jest całkiem nowy rozdział w historii lokalnego transportu. Pojazdy są zasilane baterią litowo-jonowo-tytanową (moc 115 kWh), wyposażone w System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, mają też kasowniki nie z przyciskami, lecz z ekranem dotykowym. Pierwszy kasownik od strony kabiny kierowcy został przystosowany do korzystania z kart płatniczych. W autobusach jest poza tym monitoring i gniazda USB. Diodowe wyświetlacze zewnętrzne świecą na biało, co zapewnia ich znacznie lepszą czytelność. Infrastruktura towarzysząca to 10 ładowarek w zajezdni Żakowice oraz dwie pantografowe na pętlach na Południu i Gołębiowie I.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/solaris-dostarczy-9-nowych-autobusow-elektrycznych-zdjecia/66070
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/10-elektrycznych-solarisow-w-taborze-mpk-zdjecia/65756
Autobusy elektryczne miasto kupiło dla MPK Radom w ramach projektu multimodalnego. To jednak nie koniec ubiegłorocznych nowości, bowiem dzięki temu projektowi obok przystanków stanęło 10 nowych biletomatów (łącznie z poprzednimi mamy ich teraz 19) oraz 20 tablic Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej (dawniej było ich 48, obecnie jest w sumie 68 wyświetlaczy). Zostało też zakupionych 15 podświetlanych wiat przystankowych z gablotami, w których są między innymi rozkłady oraz mapy sieci komunikacji.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/testy-autobusow-elektrycznych-w-radomiu-zdjecia/64951