W 2021 roku pojawił się pomysł utworzenia kolejnego szpitala w Radomiu, który spotkał się z poparciem wielu osób. Wówczas prezydent Radomia Radosław Witkowski zachęcał do współpracy w tym zakresie m.in. rektora UTH (obecnie Uniwersytetu Radomskiego) i parlamentarzystów ziemi radomskiej. Zlecono także analizę potrzeb i wymagań. Obecnie temat ponownie został poruszony podczas poniedziałkowej (26.02) sesji Rady Miejskiej w Radomiu.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/cx-sesja-rady-miejskiej-zdjecia/98945
- Jesteśmy na etapie kończenia analizy. Miejska Pracownia Urbanistyczna wskazała kilka potencjalnych lokalizacji. Nie kończymy tego dokumentu z prostej przyczyny - środki unijne, szczególnie KPO, na które liczyliśmy, były zablokowane. Nie znamy możliwości finansowania tego przedsięwzięcia, a jest to dla nas kluczowe, bo musimy wiedzieć, czy potencjalne wykupy gruntów będą wchodziły w to finansowanie. Większość wskazanych lokalizacji zakładała, przynajmniej częściowo, pozyskanie gruntów pod tę inwestycję. Ten etap wstępny mamy za sobą, a jeśli tylko wyklarują się możliwości finansowania tej inwestycji, to zamkniemy analizę potrzeb i wymagań oraz przystąpimy do dalszych etapów pracy - mówił podczas sesji Mateusz Tyczyński, wiceprezydent Radomia. - Przed nami rozmowy z Ministerstwem Zdrowia, ale także duża praca obecnych władz obu szpitali w Radomiu, tak abyśmy trafnie odpowiedzieli na potrzeby. Naszym celem jest uzupełnienie i wzmocnienie świadczeń medycznych dla mieszkańców Radomia i regionu.
Podczas sesji głos zabrał przewodniczący klubu radnych PiS Łukasz Podlewski, który w przeszłości złożył w sprawie szpitala dwie interpelacje.
- Analiza potrzeb i wymagań została powierzona wiceprezydentowi 3 marca 2021 roku. Od tamtego dnia mija 1090 dni, dwa lata, jedenaście miesięcy i dwadzieścia trzy dni. Jeżeli po niemal trzech latach wiemy tylko tyle, że ta analiza trwa, to ja proszę o przesłanie tego, co już macie. To ważne i uważam, że po takim czasie warto wiedzieć coś więcej niż to, co wiedzieliśmy 3 marca 2021 roku, kiedy prezydent Witkowski mówił, że ta analiza jest pierwszym krokiem w kierunku budowy nowego szpitala - mówił podczas sesji Podlewski.
Jak powiedział nam radny Koalicji Obywatelskiej Piotr Szprendałowicz, realizacja tej inwestycji z budżetu miasta jest niemożliwa i konieczne jest zabezpieczenie środków z KPO.
- Czy tak się stanie, tego nie wiemy, bo przez długo czas te środki w skutek działań rządów Prawa i Sprawiedliwości były zablokowane. Nie znamy w pełni obecnych zasad dotyczących ich pozyskiwania, dlatego nie możemy mówić o konkretach. Musimy zaczekać na ustalenie zasad aplikowania o te środki - mówił radny KO. - Szpital kliniczny, czy oddziały kliniczne przy istniejących szpitalach w Radomiu, są potrzebne.
Szacunkowy koszt budowy szpitala klinicznego w Radomiu to ok. pół miliarda złotych. Jak zaznaczył wiceprezydent Radomia, kwota ta została oszacowana na podstawie podobnych inwestycji zrealizowanych w kraju.