Ruszyła druga edycja projektu w którym udział mogą brać kierowcy z różnych części Mazowsza. Każde ze szkoleń dopasowane jest do grupy wiekowej, choć wszyscy sprawdzą swoje możliwości podczas testów na koncentrację – symulowanej rozmowy, slalomu między przeszkodami, awaryjnego hamowania, ale też zajęć z psychologiem. Cel jest jeden – zwiększenie bezpieczeństwa na drodze i uświadomienie, jaki wpływ na prowadzenie pojazdu mają środki psychoaktywne lub chociażby leki.
– Co roku ok. 9-10 proc. ogółu wypadków spowodowanych jest działaniem alkoholu u ich uczestników. Warto przy tym zauważyć, że samych zatrzymanych kierowców będących pod wpływem alkoholu było w ubiegłym roku 110 tys. i było to o 6 tys. więcej niż rok wcześniej. Przerażające jest, o ile więcej wypadków mogłoby mieć miejsce, gdyby nie te zatrzymania – zauważa marszałek Adam Struzik. – Ubiegłoroczna inicjatywa Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej spotkała się z dużym uznaniem wśród uczestników szkoleń, dlatego nadal chcemy edukować, przypominając, że prowadzenie samochodu to ogromna odpowiedzialność.
https://dami24.pl/wiadomosci/szkolenia-dla-kierowcow-na-torze-modlin/19182
W ubiegłym roku w szkoleniach wzięło udział prawie 700 kierowców. W tym roku ze względu na obowiązujący stan pandemii i związany z tym reżim sanitarny udział weźmie ponad 400 kierowców. Każda z grup skorzysta z jednodniowych spotkań, w których mogą liczyć na trzy godziny zajęć teoretycznych (m.in. z psychologiem) oraz trzy godziny zajęć praktycznych z instruktorem. Zajęcia odbywają się na Torze Modlin. W ramach zajęć praktycznych, uczestnicy kursu na własnej skórze mogą przekonać się, jak na koncentrację i postrzeganie czynników zagrożenia na drodze wpływa rozmowa telefoniczna lub z pasażerem, a także jak ważne jest zachowanie odstępu, który zwiększa szansę na właściwą reakcję, a tym samym odpowiedni czas na hamowanie.
– Jazda samochodem to emocje. Chcemy, by były to emocje pozytywne, tak aby każda jazda do domu, pracy była jazdą związaną z emocjami przyjemnymi, dobrymi, pozytywnymi, tak żeby nie jechać z agresją i pamiętać o tym, że w ruchu drogowym bierze udział całe grono ludzi, że jesteśmy odpowiedzialnymi uczestnikami ruchu drogowego odpowiadamy za siebie, pasażerów oraz innych uczestników. Zarażajmy się wzajemnie pozytywnymi emocjami – mówi Rafał Zięba, prezes Toru Modlin.
W tym roku szkolenia odbywają się do 30 listopada 2020 r. Nabór prowadzą bezpośrednio WORD-y z Warszawy, Radomia i Siedlec. Szkolenia skierowane są do dwóch grup wiekowych:18-24 lat i 55 plus.
- Staramy się zrobić wszystko, aby każdy, kto wychodzi z naszego toru, kto opuszcza nasze szkolenia czuł się przede wszystkim bardzo świadomy i mógł wnieść poprawę bezpieczeństwa dla samego siebie, jak dla wszystkich innych uczestników ruchu drogowego. Mamy taką misję i staramy się podążać za nią - przyznaje Leszek Kuzaj, ambasador Tor Modlin.
Akcja jest inicjatywą Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej, wpisującą się w szereg działań dotyczących profilaktyki uzależnień.